انواع شلف های دکوری و مدرن/ کاربرد انواع شلف ها چیست؟

  • انتشار: ۳۰ دلو ۱۳۹۸
  • سرویس: اطلس پلاس
  • شناسه مطلب: 78606

اگر می خواهید با انواع شلف آشنا شوید پس این مقاله را از دست ندهید. شلف تقریبا همان تاقچه است که روی دیوار نصب می شود، اما برعکس تاقچه هایی که در خانه های قدیمی وجود داشتند، از ظاهری زیبا و مدرنی برخوردار می باشند و روی هر دیواری نیز می توانند نصب شوند.

به عبارتی دیگر شلف همان قفسه چوبی و یا فلزی است که در طرح ها و مدل های متفاوت ساخته می گردند و به عنوان جزئی بسیار کاربردی در بخش های مختلف منازل مسکونی یا دفاتر کاری کارایی داشته و به آراستگی فضا کمک زیادی می کنند. شلف را می شود در هر جایی از منزل یا محل کار نصب کرد. از پذیرایی و اتاق خواب گرفته تا اتاق جلسات و دفتر پزشکان و کلا در هر جایی می توان از انواع شلف استفاده کرد.

انواع شلف

شلف ها از نظر ماهیت و ساختار در جنس های ختلفی طراحی و ساخته می شوند. شلف های دیواری را می توان با استفاده از چوب، ام دی اف، ملامینه، فلزاتی همچون فولاد و همچنین در رنگ های مختلفی طراحی کرد. دیگر اینک شما می توانید شلف مورد نظر خود را بر اساس سلیقه خود و یا منطبق با دکوراسیون داخلی بسازید. این مسئله سبب می گردد که شما شلف مورد نظر خود را داشته باشید.

شلف در دکور

خیلی از ماها علاقه مندیم که بعضی از چیزهایی که برایمان حکم یادگاری دارد را در محیطی که زندگی می کنیم بگذاریم. دیدن آن ها حس خوبی به ما می دهد. از سوی دیگر در طراحی جدید اتاق های نشیمن جای به خصوصی برای قراردادن چیزهایی که می خواهیم آن جا بگذاریم وجو ندارد. راه حل این قضیه در گذشته تاقچه بود. در منازل قدیمی به شکل وسیعی از تاقچه استفاده می شد اما این روزها خانه هایی که ساخته می شوند کمتر از تاقچه برخوردار هستند. از همین رو انواع شلف وارد دکور منازل شد تا مردم از مزایای آن بهره مند شوند.

تاقچه

تاقچه یا طاقچه یا همان شلف دیواری خودمان یکی از ویژگی های معماری سنتی ایران بوده است. تاقچه ها روی دیوار قرار می گیرند و معمولا به وسیله چوب، سنگ و گچ تولید می شدند. مثلا جنس تاقچه ها در شمال ایران از چوب بود. در طراحی تاقچه ها معمولا از گچ بری و آیینه کاری برای تزئین و آراستن آن استفاده می ‌شد.تاقچه معمولا برای قرار دادن اشیاء زینتی و یا چیزهایی همچون رادیو، چراغ و کتاب طراحی می شد. شماری از طاقچه ها هم برای اینکه بتوان در آن چیزی را دور از دسترس کوکان گذاشت ساخته شد.

شلف؛ تاقچه مدرن

موضوع حائز اهمیت در باره شلف های امروزی، نبود محدودیت برای به کار بردن آن ها در محیط منزل یا دفتر کار است. هر کسی می تواند در هر جایی که می خواهد از انواع شلف دیواری استفاده کند. شلف هایی که این روزها استفاده می شوند به دو دسته ثابت و متحرک تقسیم بندی می شوند. شلف ثابت سطحی می باشد که در هنگام ساخت‌ و ساز با کمک وسایل مربوطه ساخته می‌شود و در انتها نیز با مصالحی همانند گچ، سنگ و چوب پوشیده می گردد. شلف متحرک هم سطحی می باشد که معمولا شکل دکوراتیوی داشته و علاوه بر کاربردی که دارند به زیبایی دیوار نیز کمک می‌کنند. این دست از شلف ‌ها به وسیله چیزهایی همچون گچ، پلی‌استر، چوب، فلز و یا ترکیب دو یا چند نوع از این اجناس ساخته می‌شوند. این تاقچه های مدرن از یک سو به خانه، زیبایی می دهند و از سوی دیگر به محلی برای چیدن دکور تبدیل می شوند.

انواع شلف در خانه

در قدیم اکثرا در منازل ثروتمندان و متمولان از تاقچه استفاده می شد، اما کم کم این نماد دکوراسیون معماری سنتی ایران به جزئی مهم از منازل ایرانیان تبدیل شد و تاقچه وارد خانه مردمان ایران زمین شد. با ورود تاقچه به منازل مردم، در نخست آن را در طراحی فضای پذیرایی قرار می دادند، اما پس از سپری شدن مدت زمانی این نماد کارا و محبوب، در هر اتاق و فضایی قرار گرفت. مردم نیز با طراحی پارچه هایی سه‌ گوش، کناره های ترمه و سرمه دوزی برای پوشانیدن کف تاقچه به استقبال آن رفتند. در دکور خانه های سنتی ایران تاقچه هایی با اندازه ‌های متفاوت وجود داشت، از انواع شلف های دیواری بسیار کوچک تا تاقچه‌ های بزرگی که سرتاسر خانه را تحت پوشش قرار می داد.

شلف امروزی

با گذشت سال های سال و پدید آمدن تحولات و تغییراتی در طراحی داخلی و ساخت‌ منازل سنتی و همچنین معماری ساختمان ها، از محبوبیت تاقچه به عنوان عنصری ثابت و ضروری در منازل ایرانیان کاهش یافت. تاقچه اما اندک اندک در شکل و شمایل جدیدی با نام شلف وارد منازل مردم شد. شاید به جرات بتوان گفت که بازتاب نخستین نشانه های بازگشت تاقچه یا همان شلف دیواری امروزی به خانه های مردم فضای روی شومینه ها بود. این فضا کم کم گسترش یافت و به دیگر نقاط منزل نیز تسری پیدا کرد.

کاربرد انواع شلف ها

از انواع شلف ها افزون بر اینکه به عنوان قفسه برای قرار دادن اشیاء گوناگون و یا کتاب استفاده می شود، به عنوان دیوار جانبی برای فضاهایی که با کمبود جا روبرو می باشند نیز کاربرد دارند. از شلف های دیواری برای چیدمان چیزهایی که مکان خوبی برای گذاشتن آن ها در اختیار ندارید، می توان استفاده کرد. همچنین با استفاده از شلف های کوچکی که همانند کابینت هستند، می شود نظم و زیبایی را در محیط آشپزخانه پدید آورد.

یکی دیگر از استفاده های شلف این است که می شود با کمک آن ها نواقص و ایرادات دیوارها را رفع نمود. به عنوان مثال در شرایطی که روی قسمتی از دیوار منزل تان فرورفتگی هایی وجود دارد، شما قادر هستید فضای خالی را با کمک شلف پوشش داده و با یک وسیله تزئینی منظره ای زیبا را به وجود آورید. یکی از مکان هایی که بیشترین استفاده را از شلف های دیواری می کند محیط حمام است. به طور کلی از شلف می توان در همه جای خانه استفاده کرد.