انفجار مرگبار در شهرک صدر بغداد؛ داعش مسئولیت انفجار را برعهده گرفت

  • انتشار: ۲۹ سرطان ۱۴۰۰
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 117080

داعش مسئولیت انفجار انتحاری در شهرک صدر واقع در شرق بغداد را که ۳۵ کشته و ۶۰ زخمی برجای گذاشت، برعهده گرفت.

به نقل از آناتولی، در بیانیه‌ای منسوب به داعش که در صفحات و سایت‌های وابسته به این گروه تروریستی منتشر شده، آمده است: عامل انتحاری به نام ابوحمزه خودش را در میان تجمع شیعیان در شهرک صدر منفجر کرد.

داعش افزود، این حمله بیش از ۳۰ کشته و ۳۵ زخمی برجای گذاشت.

در پی این انفجار «مصطفی الکاظمی»، نخست‌وزیر عراق دستور بازداشت فرمانده پولیس مسئول حوزه استحفاظی مذکور و انجام تحقیقات در رابطه با این حمله را صادر کرد.

الکاظمی امروز، سه‌شنبه بعد از نشست فوق‌العاده در پی انفجار شهرک صدر دستور توزیع مجدد مسئولیت و اختیارات بخش‌های نیروهای امنیتی در بغداد را صادر کرد.

دفتر الکاظمی گزارش داد، نخست‌وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح عراق در راس نشست فوق‌العاده با فرماندهان امنیتی، اطلاعاتی و نظامی طی شب گذشته اعلام کرد: تروریسم و خوارج زمان در نتیجه‌ حملاتی که از نیروهای قهرمان مسلح ما دریافت کردند شکست خود را در دستیابی به جای پایی ثابت کردند و به سراغ شیوه وقیحانه و شکست خورده از طریق کشتار بی‌هدف مردم بی‌گناه که همان دین بزدلان است، رفته‌اند.

الکاظمی ضمن تسلیت به خانواده‌ها، برادران و مردم شهرک صدر گفت: خانواده‌های شهدا بدانند که قصاص در پی تروریست‌ها در هر مخفیگاه و مکانی که باشند، خواهد بود. تروریست‌ها مامنی در خاک عراق نخواهند یافت.

پنتاگون: بدون حضور نظامی نیز می‌توانیم هراس‌افکنان را در افغانستان از بین ببریم

نخست‌وزیر عراق اضافه کرد: مجرمان با تلاش‌های ناامیدکننده خود می‌خواهند آشوب به پا کنند و بعد از منفجر کردن دکل‌های برق سراغ قتل بی‌هدف و انفجار در میان مردم بی‌دفاع رفته‌اند.

الکاظمی دستور داد هر فرمانده و افسری که قصورش در انجام وظیفه‌اش ثابت شود، مجازات شده و از او تحقیقات به عمل آید و به دادگاه ویژه تحویل داده شود.

او تاکید کرد: نیروهای امنیتی ما باید مثل چشم باشند و به خاطر امنیت عراقی‌ها و حفظ جان آنها نخوابند. تلاش اطلاعاتی باید تمام توان خود را به کار بگیرد و دست به حملات پیش دستانه بزند تا برای تروریسم پناهگاه و مخفیگاهی در هیچ‌جا باقی نماند.

الکاظمی دستور توزیع مجدد مسئولیت بخش‌های نیروهای امنیتی در بغداد را صادر کرد به شکلی که آمادگی بخش‌ها و توانمندی‌های آنها در مقابله با طرح‌های تروریستی و مجرمانه افزایش یابد. او همچنین دستور ارائه کمک‌های فوری به خانواده‌های قربانیان را داد و کادر بهداشت را برای مداوای مجروحان به حالت آماده باش درآورد.

فرمانده کل نیروهای مسلح عراق همچنین فرمانده تیپ اول پولیس فدرال سرلشکر محمد الساعدی را به دلیل انفجار تحویل مراجع قضایی داد.

به گفته یک منبع امنیتی، الکاظمی همچنین احتمالا دستور برکناری الساعدی را هم صادر کند.

طبق آمار نهایی تعداد کشته‌ها ۳۵ تن و تعداد زخمی‌ها ۶۰ تن گزارش شده که  در میان کشته‌ها ۱۲ تن کودک و یک شیرخواره هستند.

پنتاگون: بدون حضور نظامی نیز می‌توانیم هراس‌افکنان را در افغانستان از بین ببریم

فعالان بعد از انفجار تصاویری از داخل شفاخانه الصدر منتشر کردند که نشان می‌داد ۲۰ تن که اکثرشان کودک هستند، جزو قربانیان این انفجار هستند.

طبق آمار منتشر شده در بین ۱۲ کودک یک شیرخواره چهار ماهه نیز بوده است همچنین دو برادر سه ساله و خواهر پنج‌ساله‌شان در میان کودکان مشاهده شده و بقیه بین هشت تا ۱۴ سال بودند.

گفته می‌شود قربانیان اکثرا از مناطق الحبیبیه، محله اور و البلدیات در شرق بغداد بودند.

صدها تن از خانواده‌های ساکن شهرک صدر از بزرگترین مناطق جمعیتی بغداد در اعتراض به این انفجار به خیابان‌ها رفته و خشم خود را نسبت به این فاجعه در آستانه عید قربان اعلام کردند. آنها شمع‌هایی به یاد قربانیان این انفجار در بازار روشن کردند.

یک منبع امنیتی عراقی نیز به خبرگزاری اسپوتنیک گفت: اکثر قربانیان این انفجار زن و کودک بودند.

این در حالیست که پیشتر دستگاه‌های اطلاعاتی عراق نسبت به طرح داعش برای انجام حمله تروریستی در مراکز تجاری در الکرخ و الرصافه (الشعب، شهرک صدر، الشعله، الکاظمیه) هشدار داده بودند.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟