انتقال سفارت امریکا به فرودگاه/ واشنگتن:صبرکنید ما برویم بعد به کابل حمله کنید!

  • انتشار: ۲۴ اسد ۱۴۰۰
  • سرویس: بین المللسیاست
  • شناسه مطلب: 118781

دولت انگلیس از تصمیم خود برای تخلیه سفارتخانه‌اش در کابل خبر داده و کاخ سفید نیز شاهد برگزاری جلسه امنیتی برای گفت‌وگو درباره وضعیت افغانستان بود. همزمان با پیشروی گروه طالبان به سمت پایتخت، تعدادی از کشورها در حال آماده‌شدن برای تخلیه اماکن دیپلماتیک خود در کابل هستند.

شبکه «اسکای‌نیوز» بامداد یکشنبه گزارش داد: «با نزدیک شدن طالبان به کابل، بریتانیا برای پایان دادن به حضور دیپلماتیک خود در افغانستان آماده می‌شود».

برخی منابع نیز خبر دادند که با رسیدن طالبان به فاصله ۱۰ کیلومتری پایتخت، تیپ شانزدهم هوایی ارتش انگلیس در حال اعزام نیروهای کمکی به کابل است.

خبرگزاری «رویترز» نیز گزارش داد دولت چک اعلام کرده که به دلیل وخامت اوضاع امنیتی در افغانستان، سفارتخانه خود در کابل را تخلیه و دو دیپلمات را به همراه کارکنان محلی از کابل خارج می‌کند.

آمریکا: طالبان حمله به کابل را تا تخلیه نیروهای ما به تعویق بیندازد

همچنین آمریکا با گروه طالبان برای عدم حمله به نیروها و دیپلمات‌های این کشور هنگام خروج از فرودگاه بین المللی کابل مذاکره کرده است.

به گزارش نیویورک تایمز، به گفته مقامات آگاه آمریکایی، زلمی خلیلزاد نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان، با نمایندگان گروه طالبان در دوحه قطر دیدار کرده و از آن‌ها خواسته است تا تخلیه دیپلمات‌ها و نیروهای نظامی آمریکایی از کابل دست به هیچ اقدامی نزنند.

این مقام آمریکایی افزود: خلیل زاد به طالبان گفته است در صورتی که این گروه در روند خروج پرسنل آمریکایی از کابل دخالت نکنند و با نیروهای آمریکایی حاضر در کابل درگیر نشوند، ورود طالبان به کابل راحت‌تر از سوی جامعه جهانی پذیرفته می‌شود.

خلیلزاد همچنین خواستار حفظ امنیت سفارت آمریکا در کابل از سوی طالبان شده است. نماینده آمریکا امیدوار است بتواند سفارت آمریکا در افغانستان را باز نگه دارد تا گروه طالبان به عنوان دولت احتمالی آینده افغانستان بتواند کمک‌های مالی آمریکا را دریافت کند.

این درحالی است که نشریه آمریکایی پولیتیکو روز شنبه به وقت محلی در مطلبی اعلام کرد کارکنان سفارت آمریکا در افغانستان با نزدیک شدن طالبان به کابل به سرعت در حال انتقال به فرودگاه بین المللی این شهر هستند.

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *