انتقاد استادان دانشگاه های معتبر جهان به خروج نام عربستان از فهرست سیاه سازمان ملل

  • انتشار: ۱۲ سرطان ۱۳۹۵
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 14255

استادان معروف دانشگاه های معتبر جهان در نامه ای به دبیر کل سازمان ملل، با انتقاد از خروج نام عربستان سعودی از فهرست سیاه سازمان ملل؛ حملات عربستان سعودی بر مردم یمن را نقض حقوق بشر خواندند.

۷۳ استاد دانشگاه های معروف جهان، با انتشار نامه ای سرگشاده خطاب به دبیرکل سازمان ملل، بان کی مون، نسبت به خروج ائتلاف به رهبری عربستان سعودی از فهرست سیاه عوامل کشتار کودکان در یمن به خاطر فشار مالی دولت عربستان انتقاد کردند.

به گزارش خبرگزاری اطلس به نقل از بی بی سی؛ این اساتید پرسیده اند که اگر سازمان ملل “وظیفه مستند ساختن چنین جنایت هایی” و “وظیفه به پاسخگویی واداشتن عربستان سعودی و شرکایش به خاطر ارتکاب جنایت های جنگی” را نداشته باشد، چه نهاد بین‌المللی دیگری این وظیفه را بر عهده خواهد داشت؟

امضاکنندگان این نامه، از موسسات و دانشگاه های مختلف و از جمله هاروارد، کلمبیا، جورج تاون و پرینستون آمریکا، آکسفورد و کمبریج بریتانیا و انستیتوی مطالعات علوم سیاسی و مرکز ملی پژوهش های علمی فرانسه هستند.

یک ماه پیش، بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد اعلام کرد ائتلاف نظامی تحت رهبری عربستان در یمن، در لیست سیاه عاملان کشتار کودکان قرار گرفته چون مسئول ۶۰ درصد از کودکان یمنی کشته و زخمی شده در طی سال گذشته بوده است. با این حال، در پی اعتراض عربستان سعودی، سازمان ملل متحد اعلام کرد نام ائتلاف تحت رهبری عربستان را به طور موقت و برای بررسی بیشتر از فهرست سیاه مسببان مرگ صدها کودک در یمن خارج می کند.

اساتید امضاکننده نامه به بان کی مون، یادآوری کرده اند که گزارش یک ماه پیش سازمان ملل تنها گزارشی نیست که به نقش عربستان و متحدانش در کشته شدن کودکان یمنی اشاره دارد.

آنها به عنوان نمونه به گزارش های منتشر شده از سوی سازمان عفوبین الملل اشاره کرده اند، که از هدف قرار گرفتن مکرر مدارس در جریان حملات هوایی عربستان و متحدانش و نیز استفاده آنها از بمب های خوشه ای ساخت آمریکا، بریتانیا و برزیل در حملات حکایت دارند. حمله به مدارس و به کارگیری بمب های خوشه ای، هر دو طبق قوانین بین المللی جنایت جنگی محسوب می شوند.

در پی اعلام خروج نام ائتلاف به رهبری عربستان از فهرست سیاه مسببان مرگ کودکان یمنی، دبیر کل سازمان ملل این تصمیم را “دشوار و دردناک” خواند و در اعترافی بی‌سابقه گفت که چنین تجدیدنظری، بر اثر “فشار غیرقابل قبول” عربستان سعودی صورت گرفته است.

بان کی مون گفت عربستان تهدید کرده که در صورت خارج نشدن نام ائتلاف از فهرست سیاه، کمک‌های حیاتی مالی خود به سازمان ملل را قطع خواهد کرد؛ کمک‌هایی که به گفته آقای بان صرف “رسیدگی به میلیون‌ها کودک در فلسطین، سوریه، یمن و سودان جنوبی” می‌شود.

اساتید امضاکننده نامه به بان کی مون، با اشاره به همین موضوع نوشته اند حاکمان عربستان سعودی “می دانند چگونه ثروت خود را برای تاثیرگذاری بر سازمان های ناکارآمد بین المللی ماننده سازمان ملل به کار بگیرند”.

در نامه این اساتید همچنین آمده است: “نقض فاحش حقوق بشر در یک کشور تحت محاصره از سوی عربستان سعودی و متحدان آن با کمک و حمایت ایالات متحده و بریتانیا، به سخره گرفتن حاکمیت ملی کشورها، پیمان‌های بین المللی بشردوستانه، حاکمیت قانون و بالاتر از همه شعور انسانی است”.