امید های از دست رفته اردوغان و اسرائیل

  • انتشار: ۱۴ سرطان ۱۳۹۶
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 27335

دو طرف اساسی که همواره در رؤیا پردازی‌‌های خود، برای سلطه منطقه‌ ای، چشم امید خود را در براندازی تروریستی – تکفیری در سوریه عراق قرار داده بودند، اردوغان و نتانیاهو بودند. انصافاً و براساس اطلاعات دقیق، هر دو نفر هر چه می‌ توانستند با زیر پا گذاشتن تمامی خطوط قرمز و محرمات اخلاقی، دینی و بین ‌المللی، در سوریه یا در عراق به اجرا گذاشتند و پس از ۵/۶ سال از بحران‌ سازی، مداخله‌ گری و جنگ‌ افروزی، در بدترین شرایط خود به سر می‌ برند، بدون توجه به یک ارزیابی که اساس شکل ‌گیری تروریسم تکفیری در منطقه را به صهیونیست‌ ها مرتبط می‌ کند، ‌ولی تأکید می‌ کنیم که مقامات اسرائیلی همواره با هیجان از ارتباط و ادامه خدمات به هزاران داعشی و القاعده‌ ای و ارتش حر سخن گفته ‌اند و بسیاری از اوقات نیز برای تقویت آتش تروریست‌ها در قنیطره با توپخانه و موشک به ارتش سوریه حمله کرده‌اند.

گزارش ویژه دبیر کل سازمان ملل هم تأکید کردT که فقط در دو ماه گذشته بیش از ۱۶ ارتباط نزدیک بین صهیونیست ‌ها و گروه‌‌های تروریستی و به ویژه القاعده (النصره) در این مناطق برقرار شده است. آخرین وضعیت اسرائیل این است که لیبرمن گفت: دلمان می‌ خواهد بشار نباشد ولی قادر نیستیم آن را عملی کنیم. اردوغان که خواب نماز در مسجد اموی دمشق را دیده بود، همچون کاسه داغ‌‌ تر از آش با تروریست‌ های داعش و النصره و احرار و دهها گروه دیگر که زیر نظر آنها بودند، رفتار کرد و حتی به فروشنده نفت سرقتی سوریه و عراق برای داعش تبدیل شد و هزاران خدمات پزشکی، تسلیحاتی، مالی و جذب نیرو و … را به آنها ارائه کرد تا نصیبی داشته باشد ولی امروز حتی جایگاهی کمتر از کردهای شمال سوریه از نگاه امریکا دارد. می ‌دانیم و صد البته اردوغان هم می‌داند که به جز دهها چالش داخلی و انزوای خارجی از سوی امریکا و اروپا و عرب‌ های حاشیه خلیج فارس، ‌در سوریه و عراق هم با دست‌ ‌های خالی روبه ‌رو است و ادامه سیاست‌‌های فعلی به پیچیده ‌تر شدن اوضاع ترکیه منتهی می‌ شود.

بهترین پند اندوزی برای اردوغان این است، که از بحران قطر و عربستان آنچه را باید بیاموزد و ترکیه را در نوبت بعدی از سوی آل سعود و امارات و امثال آنها بداند، که باید تحقیر و دشنام و پرخاش و اتهام آنها را تحمل کند. از ابتدای بحران‌‌ های مصنوعی سوریه و عراق هم معلوم بود که اردوغان و اخوانی ‌ها پیاده ‌نظام وهابی‌ ها و تکفیری ‌ها شده‌ اند و در پایان ماجرا هم کنار گذاشته خواهند شد، کما اینکه در یمن، به حزب اصلاح از سوی سعودی‌ ها یا اماراتی ‌ها هیچ امتیازی داده نخواهد شد. اگر پرخاش و عصبانیت اردوغان برای اتهام‌ زنی به ایران و توصیف‌ ‌های عجیب و غریب وی پایان یافته، به این مسئله فکر کند که چگونه باید از این باتلاق که ترکیه و اخوان را اسیر وهابی ‌ها و آل سعود کرده نجات دهد.موضوع ساده ‌ای است حساب و کتاب و برنامه خود را ازآنها جدا کنید و اگر بهتر نگاه کنید، می‌ توانید آینده بهتری در کنار امپراتوری فارسی داشته باشید و اردوغان و خانواده ‌اش می ‌دانند که خیرخواه ‌تر از ایران پیدا نخواهند کرد.