امنیت ملی آلمان: شمار سلفی های تندرو در این کشور افزایش یافته است

  • انتشار: ۲۱ قوس ۱۳۹۶
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 34284

سازمان امنیت داخلی آلمان اعلام کرده که شمار سلفی‌های افراطی در این کشور هیچ زمان دیگری به اندازه امروز نبوده است. مقامات آلمانی هشدار می‌دهند که در قیاس با سال پیش ۱۱۰۰ نفر بر شمار آنان افزوده شده است.

به گزارش دویچه وله؛ هانس گئورگ ماسن، رئیس سازمان امنیت داخلی آلمان گفت، تعداد طرفداران اسلام‌گرایان تندرو سلفی از ۹۷۰۰ تن در دسامبر سال ۲۰۱۶ به ۱۰ هزار و ۸۰۰ تن در دسامبر ۲۰۱۷ رسیده است.

به گفته رئیس سازمان امنیت داخلی آلمان افزایش شمار سلفی‌ها نشان دهنده ادامه جذابیت ایدئولوی سلفی‌ است. گروه‌های افراطی جذب نیرو را به شکل خصوصی و در حلقه‌های کوچک‌تر انجام می‌دهند، طوری که نظارت بر آنها را سخت ‌تر کرده و این مسئله برای سازمان امنیت داخلی آلمان چالش‌برانگیز شده است. به ویژه نظارت بر شبکه‌های ایجاد شده از طرف زنان سخت‌تر شده است.

هانس گئورگ ماسن تاکید می‌کند که سلفی‌ها دیگر مثل سابق به صورت علنی در خیابان‌ها قرآن پخش نمی‌کنند و شمار جذب نیرو در خیابان‌ها و افراطگرایی در مساجد و گروه‌های بزرگ‌تر را کاهش داده‌اند. آنها بیشتر در گروه‌های کوچک‌تری در سطح اینترنت فعالند.

سلفی‌ها برای پیوستن جوانان به گروه‌های جهادی از جمله گروه داعش تبلیغ می‌کنند.

رئیس سازمان امنیت داخلی آلمان می‌گوید در حال حاضر روی سلفی‌های قفقازی از چچن و منطقه شمال قفقاز بیشتر توجه می‌شود و یکی دیگر از نگرانی‌هاست چرا که آنها به خوبی سازماندهی شده‌اند، آماده خشونت هستند و اغلب آنها از مهارت و  تجربه کافی در نبرد در جنگ برخوردارند. این گروه علاوه بر کشور خودشان در سوریه و عراق هم جنگیده‌اند.