امریکا؛ همگامی با امارت و خنجرزنی به جمهوریت

  • انتشار: ۲۰ میزان ۱۳۹۹
  • سرویس: دیدگاهسیاست
  • شناسه مطلب: 95454
آمریکا

دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا در توییتی اعلام کرده است: تا کریسمس و پایان سال جاری میلادی (حدود سه ماه بعد) سربازانِِ باقی ماندۀ ایالات متحده را از افغانستان خارج می‌کند؛ در حالی که براساس توافقنامه‌ی صلح امریکا و طالبان، قرار بود نیروهای مذکور تا ماه ثور/اردبهشت سال آیندۀ خورشیدی (هشت ماه بعد) از افغانستان خارج شوند.
این اعلامِ خروج زود هنگام (که بی‌گمان بخشی از کمپاین انتخابات ریاست جمهوری امریکاست) در شرایط و موقعیتی صورت می‌گیرد که یک ماه از آغاز مذاکرات صلح میان دولت افغانستان و گروه طالبان در دوحه‌ی قطر می‌گذرد و به دلیل سرسختی و انعطاف‌ناپذیری طالبان (که ناشی از احساس پیروزی آنان در وادار کردن امریکا و غرب به عقب‌نشینی از افغانستان می‌باشد) تا کنون طرفین مذاکره در هیچ موضوعی به توافق نرسیده‌اند.
اعلام خروجِِ پیش از موعد نیروهای امریکا در چنین موقعیت خطیر و سرنوشت‌ساز، موضع و روحیه‌ی طالبان را در دهلیز مذاکرات، تقویت و موضع دولت و ملت افغانستان را تضعیف می‌کند. ترامپ با آن توییت به طالبان پیام داد که ما به هر قیمتی (ولو از دست رفتن تمام دستاوردهای نوزده ساله) آمادۀ خروج از گرداب جنگِ افغانستان هستیم و پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری برای من مهتر از دموکراسی، حقوق بشر، مبارزه با تروریزم و دیگر ارزش‌ها و شعارهای دنیای غرب است. در عین حال به دولت و ملت افغانستان و نمایندگان آنها در قطر پیام داد که روی حمایت امریکا و غرب، پیمان استراتژیک و تعهداتِ پیشین، حساب باز نکنند و به فکر فردای بدون حضور نیروهایی خارجی در افغانستان باشند؛ این یعنی از پُشت خنجرزدن به جمهوریت و دولت و ملت افغانستان و نمایندگان آنان در مذاکرات قطر و اعطای یک اهرم فشار دیگر به گروه تروریستی طالبان.
ایالات متحده همانگونه که در امضای پیمان صلح با گروه طالبان، دولت و ملت افغانستان را قربانی پیروزی جمهوریخواهان در انتخابات ریاست جمهوری امریکا نمود؛ اینبار نیز با اعلام خروج زودهنگام نیروهای خود از این کشور، بار دیگر جمهوریت و ارزش‌های صادراتی غرب (آزادی، دموکراسی، حقوق بشر، حقوق زنان و …) را قربانی بقای ترامپ در کاخ سفید نمود و نشان داد که امریکا یک شریکِ غیرقابل اعتماد است.

مسیح ارزگانی