اماراتی‌ها جنبش «نه به عادی سازی روابط» راه‌اندازی کردند

  • انتشار: ۲ سنبله ۱۳۹۹
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 93206

فعالان سیاسی و اجتماعی امارات ، اقدام ابوظبی برای عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی را مغایر با قانون اساسی این کشور و مخالف با اجماع عربی دانستند و با تاسیس اتحادیه‌ای، جنبشی را برای رد عادی سازی روابط کشورشان با رژیم اشغالگر اسرائیل راه اندازی کردند.

پایگاه اطلاع رسانی الخلیج اونلاین نوشت که این فعالان بیانیه‌ای را برای تاسیس اتحادیه اماراتی‌ها جهت مقاومت برابر عادی‌سازی صادر کردند و در این بیانیه گفتند که دولت امارات با این توافقنامه از تاریخ شرافتمند و باشکوه مردم امارات در کمک به مردم فلسطین و  حمایت از مساله عادلانه آن چشم پوشی کرد.  

این بیانیه با اشاره به اینکه حرکت دولت امارات و مسیر آن با اعلام توافق نامه به اصطلاح صلح با رژیم اشغالگر اسرائیل در چند روز گذشته شاهد انحراف ملی و اسلامی بوده است تاکید کرد که این توافق نامه خیانت به ملت و انکار تاریخ امارات می‌باشد که  پروژه صهیونیستی در منطقه عرب را رد کرده است.  

این فعالان اماراتی معتقدند که این توافق نامه به صهیونیست‌ها در اشغال سرزمین فلسطین مشروعیت می‌بخشد و این تغییر و انکار مساله فلسطین، چیزی جز دهن کجی به پدران و بنیانگذاران امارات نیست. 

آن‌ها در ادامه بیانیه خود آورده‌اند:  از آنجا که ما معتقدیم حفظ این ارزش‌ها و اصول وظیفه ماست، از پدران خود پیروی می‌کنیم و رویکرد آن‌ها را بدون توجه به دیگران که چهره خود را به سازش آراسته میکنند، دنبال خواهیم کرد. 

این فعالان افزودند: ما همچنان به ارزشها به عنوان امانتی بر گردن خود، ادامه خواهیم داد تا با وفاداری به مساله فلسطین که معتقدیم اولین مساله ما است در دل مردم امارات و همه کسانی که امروز در زندان‌های بی‌عدالتی هستند ، زنده بمانیم.  

در این بیانیه تصریح شده که ” اتحادیه امارات برای رد عادی‌سازی ” یک نهاد مدنی است که انواع عادی‌سازی با دشمن صهیونیستی در زمینه‌های اقتصادی، ورزشی، امنیتی، سیاسی یا مردمی را مطابق با اصولی که امارات متحده عربی تاسیس کرده است، نمی‌پذیرد.  

طبق اساسنامه، هدف این اتحادیه تاکید بر امتناع مردم امارات از توافق منعقد شده و انتقال صدای مردم امارات به مردم خلیج فارس و منطقه عربی مبنی بر رد عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی و همچنین آگاه کردن مردم امارات از خطرات عادی سازی است که جامعه امارات را از نظر سیاسی، اقتصادی، امنیتی و اجتماعی دچار خواهد کرد.    

در ادامه اساسنامه این اتحادیه آمده است که این اقدام (تاسیس اتحادیه)  همچنین با هدف حمایت و پشتیبانی از آرمان فلسطین و تحقق تمام خواسته‌های عادلانه مردم فلسطین است. 

در این بیانیه با اشاره به اینکه با توجه به نبود آزادی بیان در امارات،  سکوت مردم این کشور به معنای پذیرفتن این توافق نامه و تأیید آن نیست، آمده است که هر کس مخالف سیاست‌های دولت باشد در معرض سوء استفاده، حبس و اتهامات دروغین قرار می‌گیرد که مجازات ۱۰ سال حبس و جریمه‌های مالی  تا نیم میلیون درهم  (۱۳۶ هزار دالر) دارد. 

این بیانیه به امضای فعالان اماراتی مقیم خارج از کشور از جمله سعید ناصر الطنیجی، سعید خادم المری، أحمد محمد الشیبه النعیمی، حمید النعیمی، حمد محمد الشامسی و إبراهیم محمود آل حرم رسیده است. 

چند روز قبل نیز ۲۰ فعال اماراتی مخالفت کامل خود با توافق عادی‌سازی روابط بین دولت این کشور و رژیم صهیونیستی را اعلام و تاکید کردند که این توافق نامه، مخالف قانون اساسی امارات است. 

دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا که از زمان روی کارآمدن از هیچ کوششی برای ضربه زدن به ملت فلسطین فروگذار نکرده است، پنجشنبه ۲۳ مردادماه/ اسد از توافق امارات و رژیم صهیونیستی برای عادی‌سازی روابط خبر داد و مدعی شد که این یک توافق تاریخی است.  

آمریکا، رژیم صهیونیستی و امارات متحده عربی پنجشنبه ۲۳ مرداد/ اسد با انتشار بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند؛ ابوظبی و تل‌آویو رسماً روابط خود را عادی می‌کنند.  

مقام‌های اماراتی مدعی شده‌اند، این پیمان صلح برای جلوگیری از طرح الحاق کرانه باختری به دیگر سرزمین‌های اشغالی توسط اسرائیل صورت گرفته است، اما «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی لغو این طرح را رد کرده و تنها گفته که این طرح به تأخیر افتاده است.  

نتانیاهو با بیان اینکه طرح «گسترش حاکمیت اسرائیل بر بخش‌هایی از کرانه باختری» هنوز مطرح است، اعلام کرد: اسرائیل این طرح را به تأخیر انداخته و آن را لغو نکرده است.

منبع: ایرنا