الاخبار: آلودگی بذر‌های گندمی اهدایی آمریکا به سوری‌ها اثبات شد

  • انتشار: ۸ قوس ۱۴۰۰
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 124569

روزنامه الاخبار در یادداشتی از آلوده بودن بذر‌های گندمی که آمریکایی‌ها به کشاورزان سوری هدیه داده بودند، پرده برداشت.

این روزنامه نوشت: بررسی‌های مراکز تحقیقاتی دولت سوریه تایید می‌کند که بذر‌های گندم آمریکایی که به عنوان هدیه به سوری‌ها داده شده است، به آفت خطرناک «نماتد» که برای خاک بسیار خطرناک است آلوده شده است، آفتی که نظر‌ها درباره اینکه به «تخریب زمین‌های کشاورزی تنها در مدت سه سال منجر خواهد شد»، یا اینکه «زمین‌ها به طور شبه کامل عقیم و غیرقابل کشت می‌شود» متفاوت است.

در بحبوحه این جنجال ها، وزیر کشاورزی سوریه به الحسکه رفت و در آنجا از کشاورزانی که این بذر را دریافت کردند، خواست آن را از بین ببرند. این در حالی است که اداره خود مختار منطقه شروع به بررسی این بذر‌ها کرد تا از سلامتی آن مطمئن شود.

تحقیقات علمی شبهاتی را درباره تلاش‌های آمریکا برای حمله به زمین‌های کشاورزی سوریه از طریق بذر گندم مسموم، ثابت کرده است. این بذر‌های آفت زده و مسموم به بهانه کمک به کشاورزان به طور رایگان بین کشاورزان توزیع می‌شد!

هرچند در گذشته بذر گندم اصلاح شده سوریه موفق شد مزارع آمریکا را از آسیب نجات دهد، چرا که آمریکایی‌ها بذر‌های گرانبهای سوریه را از مرکز بین‌المللی تحقیقات کشاورزی ایکاردا (ICARDA) در غرب حلب به دست آوردند، اما آمریکا در تلاش جدیدی برای از بین بردن ظرفیت‌های کشاورزی باقی مانده در سوریه برنامه ریزی کرده و علاوه بر ویرانی‌هایی که در سوریه ایجاد کرده این بار تصمیم گرفته است زمین‌ها و محصولات کشاورزی این کشور را نیز نابود کند چرا که کشاورزی یک عامل ایمنی برای مردم سوریه بوده و آن‌ها را از خطر قحطی ناشی از تحریم آمریکا و غرب علیه کشورشان محافظت می‌کند.

این اطلاعات در مطالعه‌ای که «انجمن مصرف کنندگان ارگانیک» در آمریکا منتشر کرد، تأیید شد. این اطلاعات حاکیست: «بذر گندم سوریه پس از یافتن این دانه‌ها در یک مرکز تحقیقاتی سوریه در غرب حلب، محصول گندم آمریکا را نجات داد».

با آغاز ورود بذر‌های آمریکایی به استان الحسکه، از طریق گذرگاه غیرقانونی سیمالکا در شمال عراق، دولت سوریه از این موضوع مطلع شد و توانست نمونه‌هایی را به دست آورد که در آزمایشگاه‌های وزارت کشاورزی سوریه و دانشگاه الفرات، مورد بررسی قرار گرفت. پس از انجام آزمایش‌ها ثابت شد که این بذر‌های گندم به آفت «نماتد گندم» آلوده شده اند، این آفت خوشه‌ها را دچار پوسیدگی و عفونت باکتریایی می‌کند و ساختار خاک‌های کشاورزی را نیز تهدید می‌کند. همچنین در تجزیه و تحلیل آزمایشگاهی ثابت شد که گندم از نوع آدانا است که یکی از گندم‌های نرم است که کشت آن از سال ۱۹۹۹ در زمین‌های کشاورزی سوریه ممنوع شده است، زیرا تهدیدی برای مخلوط کردن گونه‌های ممتاز است که تهدیدی برای کیفیت دانه‌های گندم است.

محمد حسن قطنا، وزیر کشاورزی سوریه در گفتگو با روزنامه الاخبار تاکید کرد: نمونه‌هایی از بذر‌ها به آزمایشگاه‌های وزارت کشاورزی رسید و مورد بررسی قرار گرفت و ثابت شد که این بذر یک رقم نرمی است که در کشور‌های همسایه استفاده می‌شد و سال‌ها پیش به دلیل حساس بودن به زنگ زدگی، کشت آن در سوریه ممنوع شده است.

وی افزود: بذر‌ها حامل آفت و بیماری نماتد هستند که منجر به تخریب خاک و کاهش بهره وری گندم می‌شود و تنها با یک چرخه کشاورزی سه ساله می‌توان از این آفت رهایی یافت.

وزیر کشاورزی سوریه حضورش در الحسکه را با هدف درخواست از کشاورزان و توصیه به آن‌ها برای مقابله با این بذر‌ها یا هرگونه بذر ناشناس و نابودی فوری آن، مشخص کردن روش نابودی بذر‌ها و تاکید بر آمادگی واحد‌های راهنمایی دولتی برای کمک کشاورزان در آن عنوان کرد.

خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) طی دوسال گذشته از سرقت نفت و گندم سوریه از سوی نیرو‌های آمریکایی در الحسکه یا سایر مناطق شمال شرق سوریه که تحت سلطه نیرو‌های قسد، مورد حمایت واشنگتن و انتقال آن به خارج از خاک این کشور خبر‌های متعددی منتشر و به آن اعتراض کرده است.

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *