اقدام بی‌سابقه کوریای شمالی در حمایت از سئول

  • انتشار: ۲۷ سرطان ۱۴۰۰
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 116896

کوریای شمالی در حمایت از کوریای جنوبی، ادعای ژاپن در مورد مالکیت بر جزایر «داکدو» در دریای شرقی را شرم آور خواند.

به نوشته خبرگزاری  «یونهاپ» سخنگوی کمیته المپیک کوریای شمالی گفت: «ژاپن در اقدامی بیشرمانه که برای تصرف جزیره توک ، بخشی از قلمرو جدایی ناپذیر از کوریا به افراط رسیده است.»

ژاپن جزایر دوکدو را به عنوان قلمرو ژاپن در نقشه وبگاه رسمی بازی‌های المپیک تابستانی قرار داده است.

در بیانیه کوریای شمالی آمده است: «مسائل سیاسی با مسائل سرزمینی تفکیک ناپذیر است و اصرار بر اینکه این بخش از کوریا بخشی از ژاپن است اقدام بیشرمانه است. سواستفاده از بازیهای المپیک برای تحقق جاه طلبی سرزمینی نقض حاکمیت ملت کره است.»

این در حالی است که کوریای جنوبی نیز از ژاپن به کمیته بین‌المللی المپیک اعتراض شدیدی کرده است.

کوریای شمالی اعلام کرده به دلیل شیوع کرونا در بازیهای المپیک ۲۰۲۱ شرکت نمی‌کند.

صخره‌های توکتو یا دوکتو یک گروه جزیره کوچک است. بر سر حاکمیت این جزیره بین دو کشور ژاپن و کوریای جنوبی مناقشه وجود دارد. ژاپن این صخره‌ها را به عنوان بخشی از ولایت شیمانه در ژاپن تقسیم ‌بندی کرده‌است.

چندی قبل نخست‌وزیر ژاپن اعلام کرد که با اختصاص حدود پنج میلیارد دالر برای رهگیرهای موشکی دریاپایه و موشک‌های ضد کشتی ، توان ارتش ژاپن را برای مقابله با تهدیدات کوریای شمالی تقویت می‌کند.

واکنش آمریکا به برگزاری رفراندوم الحاق در اوکراین: تحریم های بیشتری در راه است

به نوشته فارس، این کشور با روسیه و چین بر سر برخی جزایر منطقه نیز سالهاست که دچار اختلاف است. جزایر کوریل که در ژاپن با عنوان «قلمروی شمالی» نامیده می‌شود، در پایان جنگ جهانی دوم توسط نیروهای شوروی سابق تصرف شدند. هر دو کشور مدعی مالکیت بر این جزایر هستند و ژاپن به دنبال بازگرداندن آن به قلمروی خود است. اختلافات میان ژاپن و روسیه بر سر این منطقه از زمان پایان جنگ جهانی دوم تاکنون ادامه داشته و لاینحل باقی مانده است.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟