افغانستان چرا ملت نمی شود؟

  • انتشار: ۶ سرطان ۱۴۰۰
  • سرویس: دیدگاهگوناگون
  • شناسه مطلب: 115599

همه شاکی هستند و همه در زبان میگویند که قومی رفتار نکنید، همه از ملتی به نام “افغانستان” می گویند، ولی در عمل همه قومی رفتار میکنند و همه برای قوم خود و حتی شخص خود و تبار نزدیک خود می خواهند. این وضعیت اسفبار ماست!

اما واقعاً تقصیر از کیست؟ عامل این ناهنجاری و آنارشیزم چه می باشد؟ برای جواب این پرسش فلسفه بافی نیز نیاز نیست بسیار ساده است. از قدیم گفته اند: «الرعیه علی دین ملوکهم» این جمله معروف که در برخی احادیث نیز بازتاب یافته حقیقتی انکارناپذیر است و در افغانستان کاملاً تطبیق یافته است.

در سال ۲۰۰۱ همه مردم افغانستان خوشحال بودند، که دیگر سایه وحشت جنگ برچیده شد و صلح در افغانستان حاکم خواهد شد. لذا بیشتر مردم از جمله هزاره ها کلاً اسلحه خود را به دولت تسلیم کردند و به مدنیت و صلح اندیشی روی آوردند، هرچه کشته شدند و حتی “نسل کشی” شدند، بازهم رفتار مدنی و صلح جویی خود را ترک نکرده است.

اما رهبران دولت از کرزی گرفته تا اشرف غنی احمدزی از همان آغاز رفتار قومی پیشه کرده قوم پشتون خود را به جای آنکه خلع سلاح نمایند، به عناوین مختلف مسلح کردند. حتی کرزی بر مبنای شواهد متقن ۵ پایگاه آموزشی نظامی برای طالبان فراهم کرد.

رفتار قومی این دولتمردان تا به آنجا رسید که اشرف غنی تمام نهادهای دولت را قومی ساخت و عناصر فعال و با تجربه ارتش از اقوام دیگر را از اردو بیرون کرد. ادرات را تصفیه قومی کرد و حتی دستور العمل قومی سازی قدرت توسط برخی افراد ناشی شان افشا گردید.
در نتیجه الان همه قومی فکر میکنند و تا ۵۰ سال دیگر نیز این کشور ملی نمی شود و هر قومی ساز خود را می زنند و عامل همه این بدبختی دولتمردان این کشور بوده است بی پرده بگویم حامدکرزی و اشرف غنی احمدزی و تیم تمامیت خواه پشتون اطراف آنان بوده است که در صدد بودند و هستند تا مناسبات قومی قدرت گذشته را دوباره احیا نمایند و فقط قوم پشتون را به قدرت برسانند.

بنابراین، با این وضعیت، کشور به سامان نمی شود این دولت مردان حاکم، تا افکار و ذهنیت قومی و فاشیستی خود را تغییر ندهند و به فکر کل مردم اعم از هر قوم و زبانی که باشند، نباشند، هرگز در افغانستان ملت شکل نمی گیرد و ملتی به نام “افغانستان” شکل نمی گیرد. زیرا در زبان این این افراد فاشیست و قوم پرست فقط تنها و تنها «اوغو» یا همان «اوغان» «افغان» است که نام یک قوم است. با این نام و با این لجاجت در یک نام هرگز ملتی متنوع و متکثر افغانستان “ملت” نمیشود.

احمدی رشاد

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *