افغانستان نوین!

  • انتشار: ۲ سنبله ۱۴۰۰
  • سرویس: دیدگاهسیاست
  • شناسه مطلب: 119349

احمد مسعود فرزند قهرمان ملی در آخرین بسته پیشنهادی صلح خود به گروه طالبان در کابل گفته است، بیایید بر تجربه های ناکام دو صد سال گذشته یا ۴۰ سال گذشته خط بطلان بکشیم و بنای یک افغانستان نوین را پی ریزی نماییم.

این سخن مسعود صدای نسل جوان افغانستان است. جنگ و تداوم خونریزی و زور گویی در منطق جوانان امروز جایی ندارد و طالبان دیر یا زود خواهد فهمید که در افغانستان امروز با زور گویی و قلدری حکومت کردن ممکن نیست. طالبان همین الان کل کشور را در کنترل خود دارد، اما طالبان بر هیچ قلبی در این کشور تسلط ندارد و منفور قلوب مردم کشور است. لذا این قلبهای سوزان و متنفر روزی خشم خواهد گرفت و هرکدام باروتی شد که بر کالبد استبداد آنان فرو خواهد بارید و نابود شان خواهد ساخت.

احمد مسعود از افغانستان نوین و غیر متمرکز می گوید او به صراحت به نظام فیدرالیزم تاکید میکند که تکثر را در کشور به رسمیت بشناسد. احمد مسعود به نیکی و روشنی میگوید: کشور افغانستان کشور اقلیت هاست و همه اقوام در این کشور اقلیت هستند و هیچ گروه قومی ادعای اکثریت نکند. پس باید یک نظام غیر متمرکز به وجود آید که تمام مردم افغانستان در آن نظام خود را ببینند. این خواسته های تمام گروههای قومی در افغانستان است و همه می خواهند در صلح و آرامی در کنار همدیگر زندگی نمایند، باید کاری کرد که لشکر کشی و زورگویی دیگر صورت نگیرد، هر گروه قومی به حق خودش پایبند باشند و اگر نظام اسلامی می خواهید ایجاد کنید فیدرالیزم آن نظام اسلامی است چون که خیر مسلمان و رضایت مسلمانان افغانستان در آن است و غیر آن همه استبداد و تجربه های ناکام گذشته است که همواره جنگ و دزدی مانند اشرف غنی را در پی دارد.

درود بر مسعود جوان که صدای نسل جوان افغانستان شده است. طالبان نیز اگر می خواهند در افغانستان صلح باشد و رضایت خلق الله در آن باشد، باید صدای نسل جوان افغانستان را بشنود و به آن لبیک بگوید.

احمدی رشاد

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *