افغانستان تبدیل به زرادخانه اسلحه شده است/ پایگاه مردمی مجاهدین

  • انتشار: ۲۷ سرطان ۱۳۹۴
  • سرویس: تیتر 1
  • شناسه مطلب: 7243

خبرگزاری اطلس ـ شهید زاده، نماینده مردم هرات در پارلمان گفت: متاسفانه در حال حاضر افغانستان تبدیل به یک زرادخانه اسلحه شده است.

وی گفت: به علت ناامنی های فراوان و نظر به اینکه مردم امنیتی جانی ندارند نوعی جبر مردم را وادار به جمع آوری سلاح کرده است و این یک تهدید برای امنیت افغانستان است؛ یکی از ضروریات این است که این سلاح ها باید قانون مند باشد.

این نماینده پارلمان افزود: وضعیت کشور به گونه ای است که ممکن است شاید در آینده نزدیک شاهد قیام مردمی باشیم و هنگامی که خیزش مردمی صورت بگیرد مردم با دست خالی نمی توانند قیام کنند؛ خوب است که این مسائل با حکومت در میان گذاشته شود.

وی در مورد خلع سلاح مجاهدین اظهار داشت: خلع سلاح مجاهدین اتحاد آنها را خدشه دار می کند و بسیاری از مجاهدین خلع سلاح شده اند. در حال حاضر یک نوع تشویش روانی در کشور وجود دارد که همه دوست دارند خود را مسلح کنند. این مساله فعلا روی مجاهدین تاثیر منفی نمی گذارد ولی مناسب بود دولت قبل از خلع سلاح آنها این مساله را با آنها در میان می گذاشت.

نماینده هرات عنوان کرد: خلع سلاح مجاهدین یک نوع تدابیر احتیاطی است و این نمی تواند آنها را از صحنه سیاست کشور خارج کند. وی گفت: تا زمانی که مردم به مجاهدین احترام می گذارند هیچ کس نمی تواند آنها را از دور خارج نماید.

وی با انتقاد از دولت گفت: کمبود سلاح در میان سربازان نیز وجود دارد و این مساله نشان از ضعف دولت در این زمینه دارد. وقتی نبود سلاح در میان سربازان دیده می شود نمی توان انتظار داشت هنگام قیام مردمی دولت آنها را مجهز کند.