افشای رشوه چند میلیون دالری ولیعهد امارات به سازمانی حقوق بشر

  • انتشار: ۳ جدی ۱۳۹۹
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 102256

به نقل از پایگاه عربی ۲۱، به گفته یک منبع مطلع، ولیعهد امارات در سال ۲۰۱۱ مبلغی را به عنوان رشوه به سازمان حقوق بشر جهانی داده تا از انتشار گزارش اقدامات ضد بشری کشورش جلوگیری شود.

مدیر پیشین بخش خاورمیانه سازمان حقوق بشر جهانی می‌گوید محمد بن زاید به واسطه گراهام رابسون، رئیس سابق بانک هاولند مبلغ ۲ میلیون دالر به این نهاد جهانی پرداخت کرده تا بر اقدامات خلاف حقوق بشری امارات سرپوش گذاشته شود.

ساره ویتسون این اقدام غیر قانونی را اینگونه روایت می‌کند: پس از گزارش‌های ارائه شده در خصوص نقض مکرر حقوق بشر در امارات، ولیعهد این کشور افراد خود را به سازمان حقوق بشر جهانی اعزام کرد. هنوز مشخص نشده است که سازمان حقوق بشر چه زمانی و چگونه به روابط میان رئیس بانک و بن زاید پی برد.

چندی پیش نیز روزنامه آمریکایی بلومبرگ در مطلبی از توطئه ولیعهد امارات علیه قطر آنهم به واسطه بانک هاولند پرده برداشت. در گزارش بلومبرگ آمده بود بن زاید از این بانک به عنوان ابزاری برای تزریق پول در جهت سرپوش گذاشتن بر موارد نقض حقوق بشر در امارات استفاده کرد.

به نوشته باشگاه خبرنگاران، در سال ۲۰۱۱ و همزمان با انتقاد سازمان حقوق بشر جهانی از بازداشت یک فعال حقوق بشر در امارات، رئیس بانک مذکور مبلغی را به حساب این سازمان جهانی پرداخت کرد. گفته می‌شود این رشوه برای بسترسازی عضویت رئیس بانک هاولند در سازمان جهانی حقوق بشر و از دور خارج کردن گزارش‌های افشای نقض حقوق بشر در امارات صورت گرفت.