افزایش همکاری های اقتصادی محور دیدار مقامات ازبکستان و افغانستان

  • انتشار: ۲ قوس ۱۳۹۹
  • سرویس: سیاست
  • شناسه مطلب: 99284

«سردار عمرزاق اف»، معاون نخست وزیر، وزیر سرمایه گذاری و تجارت خارجی ازبکستان و «محمد شاکر کارگر» رئیس دفتر ریاست جمهوری افغانستان با یکدیگر دیدار و گفتگو کردند.

مقام افغانستانی فرمان رئیس جمهور ازبکستان مبنی بر «گسترش و تحکیم بیش از پیش همکاری‌های اقتصادی با افغانستان» از ماه نوامبر سال جاری میلادی برای اجرایی طرح‌های معین در افزایش حجم مبادلات بازرگانی و همکاری‌های اقتصادی و اجرای طرح‌های مشترک را مثبت ارزیابی کرد.

همچنین تاکید شد که طبق این فرمان در شهر «ترمذ» گروه کاری متشکل از روسای وزارتخانه‌ها و ادارات برای تنظیم همکاری‌های دوجانبه اقتصادی و اجرای برنامه‌هایی برای توسعه شراکت ازبکستان و افغانستان ایجاد خواهد شد.

طرفین همچنین آمادگی متقابل خود را برای افزایش حجم مبادلات بازرگانی بین دو کشور تا ۲ میلیارد دلار تاکید کردند. در این زمینه در مورد اقدامات بعدی مبنی بر هماهنگی طرح قرارداد تجارت تسهیلی بین ازبکستان و افغانستان تبادل نظر کردند. امضای این قرارداد امکان پایه گذاری مبانی محکمی را برای همکاری‌های تجارتی فراهم و روابط بین کارآفرینان دو کشور را در زمینه‌های مختلف را تحکیم و دسترسی مقابل به بازار‌های دو کشور را برای آن‌ها را تسهیل می‌کند.

در این دیدار همچنین در مورد تنظیم طرح قرارداد تسهیل و حمایت متقابل از سرمایه گذاری بین دو کشور نیز تاکید شد و همچنین طرفین همکاری‌های متقابل و اجرایی طرح‌های مشترک در زمینه حمل و نقلی- لجستیکی، توسعه کریدور‌های حمل و نقلی ترانس افغان، برقراری ارتباطات بین المللی زمینی و از سرگیری پرواز‌های منظم بین دو کشور و همچنین افزایش جابجایی ترانزیتی در منطقه را بررسی کردند.

در پایان این دیدار دو طرف در مورد تنظیم و تصویب مشترک «نقشه راه» مبنی بر تعمیق همکاری‌های دوجانبه در زمینه‌های اقتصادی و بازرگانی، حمل و نقلی – لجستیکی و فرهنگی به توافق رسیدند.

مبادلات بازرگانی این دو کشور در سال ۲۰۱۹ میلادی در سطح ۶۱۸ میلیون دلار قرار گرفت.

هم اکنون در ازبکستان ۱۱۰ شرکت با سرمایه گذاری افغانستانی‌ها و در افغانستان نیز ۸ شرکت با حضور بازرگانان ازبک فعالیت می‌کنند.