افزایش نظارت کره‌جنوبی بر فعالیت‌های نظامی کره‌شمالی

  • انتشار: ۲۶ جوزا ۱۳۹۹
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 87992

به نقل از یونهاپ، یک منبع آگاه که خواست نامش فاش نشود، گفت با افزایش تنش‌ها میان سئول و پیونگ‌یانگ، ارتش کره جنوبی نظارت خود را بر فعالیت‌های نظامی همسایه شمالی خود افزایش داده، اما تاکنون هیچ حرکت غیرعادی در این خصوص مشاهده نشده است.

با این حال، در میان نگرانی‌ها از تحرکات احتمالی کره شمالی در مرز دریایی و یا در منطقه غیرنظامی شده، رئیس ستاد مشترک ارتش کره جنوبی اعلام کرد هیچ گونه فعالیت نظامی از سوی کره شمالی که قابل گزارش باشد مشاهده نشده است. او در یک نشست خبری گفت «از نزدیک تحرکات نظامی کره شمالی را زیر نظر داریم و آماده باش نظامی خود را حفظ کرده‌ایم. تاکنون رویداد خاصی که نیاز به گزارش باشد پیش نیامده است.»

این منبع آگاه به یونهاپ گفت ارتش کره جنوبی با تمام امکانات خود در خطوط مقدم زمینی، هوایی و دریایی، همسایه شمالی خود را تحت نظر دارد و میزان نظارت‌های آن افزایش یافته است. او گفت «به طور کلی نظارت افزایش یافته است.»

این روزنامه رسمی کره جنوبی نوشت روز شنبه «کیم یو جونگ» خواهر رهبر کره شمالی در بیانیه‌ای اعلام کرده بود در صورتی که سئول مانع پخش اعلامیه‌هایی علیه پیونگ‌یانگ در مناطق مرزی نشود ارتش این کشور به توافق‌های نظامی حاصل شده با همسایه خود پایبند نخواهد بود و قدم بعدی را بر‌می‌دارد. همچنین هفته گذشته کره شمالی اعلام کرد همه کانال‌های ارتباطی نظامی و دولتی را با کره جنوبی قطع می‌کند و تهدید کرد توافقات صلح بین دو کره را که سال ۲۰۱۸ حاصل شد ترک می‌کند.

علی‌رغم هشدار‌های پیونگ‌یانگ، چند روز پیش ارتش کره جنوبی یک رزمایش تیراندازی و آزمایش سامانه موشکی را در سواحل شرقی خود انجام داد.

منبع: yjc