افزایش فقر و گرسنه‌گی؛ سازمان جهانی غذا: ۱۵ میلیون افغانستانی هر شب گرسنه می‌خوابند

  • انتشار: ۲۶ سنبله ۱۴۰۲
  • سرویس: تیتر 2
  • شناسه مطلب: 153346

سازمان جهانی غذا با ابراز نگرانی از وضعیت معیشتی شهروندان افغانستان گفته که جنگ، شرایط بد اقتصادی و تغییرات اقلیمی تاثیر ناگوار بر زنده‌گی شهروندان این کشور گذاشته و ۱۵ میلیون افغانستانی را مجبور کرده است که هر شب گرسنه بخوابند.

سازمان جهانی غذا روز یک‌شنبه، ۲۶ سنبله، با نشر یک گزارش تصویری در شبکه اجتماعی ایکس نوشته که به‌دلیل بحران کمبود شدید بودجه، این اداره مجبور شده است که کمک‌های خود را به میلیون‌ها افغانستانی نیازمند متوقف کند.

این نهاد افزوده که مجبور شده تا در ماه سپتامبر سال روان میلادی، دو میلیون تن دیگر مواجه با گرسنه‌گی را از فهرست کمک‌های مواد غذایی حذف کند.

سازمان جهانی غذا تصریح کرده است که پیش از پایان فصل زمستان به یک میلیارد دالر نیاز دارد تا میلیون‌ها خانواده را از زمستان سخت افغانستان نجات دهد.

این در حالی است که پیش از این نیز سازمان جهانی غذا گفته بود که از هر ۱۰ خانواده در این کشور، نُه خانواده غذای کافی ندارند.

پس از تسلط دوباره طالبان بر افغانستان، میزان فقر به‌گونه چشم‌گیری در میان خانواده‌ها در کشور افزایش پیدا کرده است.

براساس برآورد نهادهای جهانی، بیش از ۲۸ میلیون افغانستانی نیازمند دریافت کمک‌های فوری بشتردوستانه هستند، اما نمی‌توانند به‌دلیل کاهش بودجه به همه خانواده‌های نیازمند کمک‌رسانی کنند.

در کنار کاهش بودجه نهادهای مددرسان، دست‌درازی طالبان در روند توزیع کمک‌ها در افغانستان چالش دیگری است که آسیب آن بیشتر به مردم نیازمند وارد می‌شود.

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *