افزایش تدابیر امنیتی از سوی تاجیکستان در مرز مشترک با افغانستان

  • انتشار: ۲۶ جوزا ۱۳۹۵
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 13814

تاجیکستان با هدف جلوگیری یا حداقل کاهش نفوذ تروریست های داعش و تردد قاچاقچیان به خاک این کشور از افغانستان، برنامه های گسترده ای را برای امن سازی مناطق مرزی درنظر گرفته که بخشی از آن را اجرا کرده است.

رفت و آمد افراطیون و اعضای گروه های مسلح در مناطق مرزی افغانستان و تاجیکستان و احتمال گسترش نفوذ آنان به کشورهای همجوار، همیشه یکی از نگرانی های اصلی سازمان های امنیتی در آسیای میانه و همچنین روسیه بشمار می رود.

خبرگزاری اسپوتنیک امروز (چهارشنبه) در این باره گزارش داد: تاجیکستان شمار نیروهای نظامی خود را در مرز با افغانستان افزایش داده است که این اقدام با تداوم و افزایش تشنج در مناطق شمالی این کشور ارتباط داده می شود.

بنا به این گزارش، مقام های مرزبانی تاجیکستان تشریح کردند که نیروهای مرزی با ادغام نیروهای دوره دیده در مدرسه عالی مرزبانی و سربازان آموزش دیده تقویت شدند.

در شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان دلیل افزایش تعداد نیروهای مرزبانی، تهدیدهای فزاینده قاچاقچیان مواد مخدر و افراط گرایان اعلام می شود.

براساس گزارش های انتشار یافته از اول سال جاری میلادی تاکنون 60 مورد نقض مقررات کنترل مرزی از جمله تلاش برای رخنه مسلحانه به تاجیکستان ثبت شده است.

پیش از این نیز مقام های تاجیکستان از نیروهای ارتش برای ایجاد خط دوم حفاظت از مرز استفاده کرده بودند.

در سه سال اخیر با کمک کشورهای منطقه، تاجیکستان بیش از 10 پوسته مرزی با 50 الی 70 مرزبان مستقر در هر مرکز مرزبانی ساخته است و همچنین از همکاری اطلاعاتی ساکنین مناطق مرزی برای شناسایی ورود غیرمجاز افراد بهره گرفته می شود.

اسپوتنیک نوشته است: برپایه داده های سازمان ملل، کشور تاجیکستان یکی از کم توسعه یافته ترین جمهوری های شوروی سابق است که همزمان با تحمل مشکلات مختلف از جمله اقتصادی، سخت ترین مناطق مرزی با همسایگان خود بویژه افغانستان را دارد و براساس برآوردها چندین هزار جنگجوی مسلح افراطی در مناطق شمالی مرزی این کشور نزدیک تاجیکستان حضور دارند.