افزایش انتقادات از خشونت علیه خبرنگاران در افغانستان

  • انتشار: ۱۶ سرطان ۱۳۹۴
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 7017
روزنامه های امروز کابل

به گزارش خبرگزاری اطلس به نقل از فارس، سایت سازمان گزارشگران بدون مرز طی بیانیه‌ای اظهار داشت: افزایش حملات طالبان و داعش که به طور مدارم جان خبرنگاران و روزنامه‌نگاران این کشور را تهدید می‌کند، منجر به وجود آمده حفره‌های اطلاعاتی در برخی ولایت‌های این کشور شده است.

این سازمان افزود: طالبان و برخی اعضای داعش، عملیات تروریستی جدیدی را در چندین ولایت شمال شرقی افغانستان از جمله بدخشان، ننگرهار، بغلان و نورستان را راه‌اندازی کردند که منجر شده آزادی اطلاعات در این ولایت‌ها از بین برود و زمینه برای ایجاد حفره‌های اطلاعاتی در این کشور به وجود آید.

در گزارش این سایت همچنین آمده است: رسانه‌های خبری همواره مورد هدف حملات تروریستی قرار گرفته‌اند. برای مثال رادیو «دنیای نوین» در منطقه «چاریکار » ولایت پروان، دفتر منطقه‌ای آژانس خبری پژواک و همچنین خبرگزاری «صدای آمریکا» در «جلال‌آباد» ولایت ننگرهار مورد هدف حملات تروریستی قرار گرفتند.

این گزارش با اشاره به این که حملات در برخی ولایت‌های افغانستان به ویژه بدخشان و ننگرهار به قدری شدید بوده که خبرنگاران مجبور به توقف کار خود شده‌اند، می‌افزاید: این ولایت‌ها به همراه ولایت‌هایی مانند «هلمند» در جنوب افغانستان و «خوست» در شرق این کشور به عنوان ولایت‌هایی شناخته می‌شوند که همواره خبرنگاران از حملات طالبان وحشت دارند.

سازمان گزارشگران بدون مرز به نقل از یکی از روزنامه‌نگاران ولایت جلال‌آباد افغانستان که نخواست نامش فاش شود، نوشت: ننگرهار همواره یکی از خشونت‌آمیزترین ولایت‌ها بوده اما اوضاع امنیتی آن طی چند ماه اخیر رو به وخامت رفته است.

وی افزود: شبه‌نظامیان تقریبا هر روز حملاتی را راه‌اندازی می‌کنند اما ما قادر به پوشش تمامی این حملات نیستیم.

این روزنامه‌نگار ولایت جلال‌آباد تاکید کرد: به رغم تعهد نیروهای امنیتی به تامین امنیت زندگی ما، نمی‌خواهیم که زندگی خود را در معرض خطر قرار دهیم به همین دلیل گاهی اوقات قادر به ایفای وظیفه خود نیستیم.

وی با اشاره به این که در حال حاظر هشت ایستگاه رادیویی، سه ایستگاه رادیویی و چهار روزنامه در ولایت جلال‌آباد مشغول فعالیت هستند، گفت: از مجموع ۶۰ خبرنگار این رسانه‌های خبری ۲۰ تن زن هستند که کار کردن برای آن‌ها به مراتب سخت‌تر است.

گزارشگران بدون مرز( Reporters Without Borders) یک سازمان غیرانتفاعی بین‌المللی با هدف دفاع از آزادی مطبوعات و حمایت از خبرنگاران و روزنامه‌نگاران است که مقر آن در کشور فرانسه قرار دارد.