اعلام آمادگی ترامپ برای مشارکت در مذاکرات قره‌باغ

  • انتشار: ۳ عقرب ۱۳۹۹
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 96035

به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد در مذاکرات میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان به منظور حل مناقشه قره باغ شرکت خواهد کرد.

ترامپ اواخر روز جمعه اعلام کرد قصد دارد به مذاکرات میان دولت‌های ایروان و باکو بر سر منطقه قره باغ بپیوندد. رئیس جمهور آمریکا بدون آنکه جزئیات بیشتری ارائه کند، تنها به ذکر این گفته اکتفا کرد.

رئیس جمهور آمریکا با اشاره به حضور وزرای خارجه ارمنستان و جمهوری آذربایجان در واشنگتن گفت مذاکرات ناگورنو-قره باغ پیشرفت خوبی داشته است. وزرای خارجه آن‌ها در واشنگتن هستند و با مایک پمپئو دیدار خواهند کرد. همچنین روابط خوب آمریکا با ارمنستان را یادآور شد.

پیشتر آدام شیف، رئیس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا خواستار به رسمیت شناختن منطقه قره باغ شد. شیف در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: من به طور رسمی از دولت آمریکا می‌خواهم استقلال قره باغ کوهستانی را به رسمیت بشناسد. واشنگتن دست روی دست نخواهد گذاشت تا جمهوری آذربایجان و ترکیه به جنگ علیه این منطقه بپردازند و با کشتار صد‌ها نظامی و غیر نظامی، باعث آواره شدن هزاران نفر شوند.

پیش از این مسکو تلاش‌های بسیاری برای میانجیگری مناقشه قره باغ صورت داد. اما انعقاد دو آتش بس میان باکو و ایروان با نقض مکرر از سوی دو طرف دنبال شد.