اعتراض مردم دایکندی به عدم توجه حکومت وحدت ملی به این ولایت

  • انتشار: ۲ اسد ۱۳۹۷
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 45433

ادامه بی توجهی حکومت به ولایت دایکندی، باعث شده است تا صدها تن از باشندگان این ولایت و همچنین نهادهای مدتی فعال در دایکندی دست به اعتراض بزنند.

به گزارش خبرگزاری اطلس، معترضین بی توجهی دولت به اجرایی نشدن پروژه های اقتصادی و کمبود مراکط صحی و نیز فقدان سرک های معیاری را دلیل حرکت اعتراض آمیز خود بیان میکنند.

اهالی ولایت دایکندی با برپایی راهپیمایی اعتراض آمیز، از مسئولین وزارت خانه های اقتصاد و مالیه خواستند در روند تدوین بودجه انکشافی سال مالی 1398 به خواسته های آنان توجه شود.

معترضین دایکندی با انتشار قطعنامه ای، بیان داشتند این ولایت یکی از محرومترین ولایات در سطح کشور میباشد که در دوران حکومت وحدت ملی بیشترین بی توجهی را به خود دیده است.

قطعنامه معترضین میفزاید: مردم این ولایت از معارف به گونه چشم گیر استقبال نموده و در روندهای تامین صلح و فرستادن فرزندان شان به صفوف نیروهای دفاعی و امنیتی سهم قابل توجه و بس بزرگ را داشته اند، چنانچه این ولایت قلم درشتی از لیست شهدای نیروهای امنیتی و دفاعی را به خودش اختصاص داده، در عین حال در طول سالهای که کمک های بین المللی در افغانستان چشم گیر بود این ولایت از کمترین پروژه های انکشافی مستفید شده است.

در بخش دیگری این از قطعنامه آمده است: سرکهای ولایت دایکندی به محرومیت این ولایت افزوده و نبود راهها سبب افزایش آمار تلفات حوادث ترافیکی و وفات تعدادی زیادی از مادران و نوزدان به سبب دوری و عدم رسیدن به موقع به مراکز صحی شده اند. لذا درخواست می شود که در سال ۱۳۹۸ روند کار سرک کابل – دایکندی و سرک دهلیز شمال – جنوب سرعت یافته، همچنان سرکهای مرکز ولایت به ولسوالیها تحت پلان کار قرار داده تا از مشکلات مردم این ولایت کاسته شود.