اعتراض مجلس سنا از احضار سفیر افغانستان توسط استخبارات پاکستان

  • انتشار: ۱۴ عقرب ۱۳۹۸
  • سرویس: اخبار مهم
  • شناسه مطلب: 70702

مجلس سنا، احضار سفیر افغانستان و رفتار توهین آمیز با وی، توسط سازمان استخباراتی نظامی پاکستان را نهایت بی‌‌حیایی و خلاف عرف دیپلماتیک عنوان کرد.

«فضل‌هادی مسلم‌یار» رییس مجلس سنا در نشست امروز این مجلس گفت احضار سفیر افغانستان در پاکستان از سوی آی اس آی، خلاف عرف دیپلماتیک است و مطابق قوانین بین‌المللی سازمان‌های استخباراتی حق ندارند این‌کار را انجام دهند.

مسلمیار، با اشاره به توهین و تحقیر سفیر افغانستان از سوی سازمان استخباراتی پاکستان، آن را “نهایت بی‌حیایی” این کشور دانست.

همچنین رییس مجلس سنا بهانه امنیتی سفارت پاکستان درباره توقف خدمات کنسولی این کشور در کابل را غیر موجه خواند و گفت احتمالاً اهداف دیگری در پشت این تصمیم سفارت پاکستان در کابل، وجود دارد. او از وزارت خارجه خواست در این مورد نیز بررسی کند که هدف پاکستان از این کار چیست؟

سفیر افغانستان در پاکستان روز گذشته از سوی سازمان استخبارات نظامی این کشور احضار و بر اساس گزارشات گفته می‌شود که با او رفتار توهین آمیز نیز شده است.

وزارت خارجه کشور نیز در واکنش به این اقدام سازمان استخباراتی نظامی پاکستان گفته که نسبت به این اقدام آی اس آی اعتراض شدید دارد و این‌کار را خلاف موازین و عرف دیپلوماتیک می‌پندارد.

این وزارت تاکید کرده که حکومت پاکستان باید روابط دیپلوماتیک خود را با افغانستان در روشنایی و مطابقت با کنوانسیون‌های بین المللی و عرف پذیرفته شده دیپلماتیک وفق دهد.