اعتراض شدید سازمان عفو بین الملل به ممنوعیت ورود زنان به پارکها

  • انتشار: ۲۱ عقرب ۱۴۰۱
  • سرویس: اجتماعیتیتر 1
  • شناسه مطلب: 134234

سازمان عفو بین‌الملل تصمیم طالبان درباره ممنوعیت ورود زنان به پارک‌ها را ضربه دیگری به حقوق زن در افغانستان توصیف کرد و از این گروه خواست فورا از تصمیم خود صرف نظر کند.

به گزارش خبرگزاری اطلس به نقل از افغانستان اینترنشنال، عفو بین‌الملل در رشته توییتی می‌گوید که حقوق زنان در حکومت طالبان به‌طور سیستماتیک مورد حمله قرار گرفته است.

محمد عاکف مهاجر، سخنگوی وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان روز پنجشنبه در مصاحبه با رسانه‌های محلی گفته است که در ۱۴ ماه گذشته تلاش کرده‌اند محیطی را طبق شریعت و فرهنگ زنان افغان در پارک‌ها بوجود آورند. اما به گفته او مالکان این پارک‌ها همکاری نکرده و زنان نیز حجاب مورد نظر این گروه را رعایت نکرده‌اند. از این رو، به گفته او این وزارت این ممنوعیت را وضع کرده‌ است.

این سازمان روز جمعه یازده نوامبر در توییتی نوشت که با بازگشت طالبان به قدرت زنان از ابتدایی‌ترین حقوق‌شان مثل آزادی رفت و آمد، حق تحصیل و مشارکت سیاسی محروم شده‌اند. بر اساس دستور طالبان دروازه مکاتب بر روی دختران بالاتر از صنف شش بسته شده است.

عفو بین‌الملل می‌گوید طالبان نهادهای را که در حکومت پیشین برای رسیدگی به قضایای خشونت خانوادگی ایجاد شده بودند ملغی کرده است. به گفته این سازمان، طالبان به‌طور غیرقانونی زنانی را که در اعتراضات مسالمت‌آمیز شرکت کرده بودند، بازداشت و شکنجه کرده‌اند. این سازمان همچنین به گرفتاری شماری از فعالان حقوق زن اشاره کرده که همین چند روز پیش توسط طالبان بازداشت شدند.

سازمان عفو بین‌الملل از جامعه بین‌المللی خواسته است تا چشم خود را به‌روی رنج سیستماتیک زنان و حقوق بشر در زیر حاکمیت طالبان نبندد. این سازمان گفته که به مستندسازی و گزارش وضعیت زنان و دختران افغانستان در زیر حکومت طالبان ادامه می‌دهد.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟