اظهارات نیکلسون به بمباران مراکز تولید مواد مخدر با هواپیماهای B52، و واکنش طالبان

  • انتشار: ۳۰ عقرب ۱۳۹۶
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 33517

جنرال جان نیکلسون فرمانده نیروهای خارجی در افغانستان گفت که ائتلاف نیروهای خارجی در برای از بین بردن مراکز پروسس مواد مخدر از هواپیماهای بی 52 استفاده کرده است و تعدادی از این مراکز را از بین برده است. در واکنش به اظهارات این مقام آمریکایی یک سخنگوی طالبان گفته است، اساسا در این مناطق مرکز تولید مواد مخدر وجود ندارد.

جنرال جان نیکلسون، فرمانده نیروهای ائتلاف در افغانستان  روز گذشته (دوشنبه) به خبرنگاران گفت که در این عملیات، از هواپیماهای B-52 نیز کار گرفته شد و نیروهای هوایی امریکا جمعاً هشت مرکز تولید مواد مخدر مربوط طالبان را منهدم ساختند. او افزود که نیرو های خاص افغان نیز چهار مرکز دیگر تولید مواد مخدر طالبان را از بین بردند.

به گفته مسئولان نظامی آمریکا این حملات به قصد از میان بردن منابع مالی طالبان صورت گرفته است.

هلمند به نام سرزمین خشخاش شناخته شده و تریاک منبع اصلی مالی طالبان است که بر بسیاری از مناطق این ولایت تسلط دارند.

افغانستان بزرگترین تولید کننده تریاک در جهان است. بر اساس گزارش سازمان ملل متحد تولید تریاک در این کشور در سال ۲۰۱۷ دوبرابر شده و به نه هزار تن رسیده است. بر اساس همین گزارش تجارت تریاک دویست میلیون دلار برای طالبان درامد بوجود می آورد. این مبلغ جدا از درآمد حاصله از هرویین است که در خارج از افغانستان ارزش بیشتری پیدا می‌کند.

مقام مسئول آمریکایی تاکید کرده است که کشاورزانی که در مزارع خشخشاش کار می کنند هدف حملات آمریکا قرار ندارند زیرا کار آنها به قصد امرار معاش صورت می گیرد و از سر ناچاری و تحت فشار طالبان است.

با این حال قاری یوسف احمدی، یکی از سخنگویان طالبان در پیام‌رسان واتس‌اپ، تخریب مراکز تولید هروئین در هلمند را سراسر دروغ خواند و دولت افغانستان را «دست نشانده» توصیف کرد. وی گفت اساسا در این منطقه مرکز تولید هروئین وجود نداشته است.

مصطفی احمدی