اشرف غنی: لویه جرگه مشورتی صلح به زودی برگزار می شود/ مردم خواستار تداوم آتش بس هستند

  • انتشار: ۱۱ اسد ۱۳۹۹
  • سرویس: اخبار مهم
  • شناسه مطلب: 90579

محمد اشرف غنی، رئیس جمهور اعلام کرد که لویه جرگه مشورتی صلح برای تصمیم گیری درباره مسائل مهم و کلیدی روند صلح به زودی برگزار خواهد شد.

وی بیان داشت که لوی جرگه مشورتی صلح درباره آزادی ۴۰۰ زندانی باقیمانده طالبان از فهرست ۵ هزار نفری این گروه تصمیم خواهد گرفت.

رئیس جمهور زمان دقیق برگزاری این جرگه مشورتی را روشن نکرد، اما تاکید کرد که قرار است این جرگه به زودی برگزار شود.

وی افزود: «در فهرست طالبان که به حکومت سپرده شده ۴۰۰ زندانی است که بر اساس قانون ساسی و قانون جزا، رئیس جمهور صلاحیت آزادسازی آنان را ندارد؛ به دلیل این که من صلاحیت این کار را ندارم، به زودی به ملت عظیم افغانستان مراجعه کرده و با برگزاری لوی جرگه مشورتی از آن‌ها در این مورد مشورت خواهم گرفت.»

اشرف غنی همچنین با هدف حسن نیت و تلاش برای تامین صلح در افغانستان، حکم آزادی ۵۰۰ زندانی دیگر طالبان را صادر کرد. این زندانیان در فهرست گروه طالبان نیستند و قرار است تا چهار روز دیگر از تمامی ولایات افغانستان بر اساس ترکیب قومی آزاد شوند.

رئیس جمهور بیان داشت: این افراد در بدل رهایی اسیران نیرو‌های امنیتی افغانستان و غیرنظامیان که در نزد طالبان است صورت خواهد گرفت و با عملی شدن آن، شمار افراد آزاد شده طالبان از بند حکومت افغانستان، به ۵۱۰۰ نفر خواهد رسید.

گفتنی است که بر اساس توافقنامه صلح آمریکا و طالبان، دولت افغانستان باید ۵۰۰۰ زندانی طالبان را آزاد کرده و طالبان نیز یک هزار اسیر دولت را از بند آزاد کند.

اشرف غنی بار دیگر از طالبان خواست که با هیات مذاکره کننده دولت افغانستان وارد گفتگو شده و در جریان مذاکرات، روی آزادی دیگر زندانیان شان بحث و گفتگو کنند.

وی همچنین با اشاره به برقراری آتش بس موقت در روز‌های عید گفت که مردم افغانستان خواستار تداوم آن هستند.

رئیس جمهور بار دیگر به نیرو‌های امنیتی افغانستان دستور داد که در روز‌های عید آتش بس را رعایت کرده و در حالت دفاعی باشند.