اشرف غنی: عاشورا فرصتی برای تحکیم وحدت ملی و اخوت اسلامی است

  • انتشار: ۳ سنبله ۱۳۹۹
  • سرویس: اخبار مهم
  • شناسه مطلب: 93268

«اشرف غنی»، رئیس جمهور با علمای شیعه کشور درباره تدابیر بهتر امنیتی جهت برگزاری دهه محرم و مراسم عاشورا صحبت کرد.

در این نشست که در ارگ ریاست جمهوری برگزار شد، معاون دوم رئیس جمهور، مشاور امنیت ملی، مسئولین نهادهای امنیتی و دفاعی، رئیس دفتر مقام عالی ریاست جمهوری، سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ، اعضای شورای علمای تشیع و شماری از علمای اهل سنت نیز حضور داشتند.

در این نشست «استاد اکبری»، عضو شورای علمای اهل تشیع و شورای تنظیم امور دینی اظهارداشت که اتخاذ تدابیر امنیتی مراسم عاشورا در اولویت قرار دارد و تاکید نمود که تدابیر بهداشتی نیز بدلیل جلوگیری از شیوع ویروس کرونا باید در مراسم عاشورا مورد توجه قرار گیرد.

اشرف غنی در ادامه نیز با تسلیت به تمام مسلمان جهان، عزاداران شیعه و سنی بخاطر فرارسیدن عاشورای حسینی گفت که محرم فرصت بزرگی است که مسلمانان در آن تجدید عهد می‌کنند و تجلیل از واقعه کربلا در دل هر مسلمان جریان دارد.

وی افزود: عاشورا فرصتی برای تحکیم وحدت ملی، اخوت اسلامی، فرهنگ همدیگ پذیری و حسن اتفاق است؛ امام حسین (ع) برای اصلاح، پرچم بلند کرده بود و ضرورت اصلاح در جوامع اسلامی ادامه دارد.

رئیس جمهور گفت که تمام مردم ما در روز عاشورا عزادار هستند و از تمام ارگان‌های امنیتی کشور نیز خواست تا تامین امنیت مراسم عاشورا در اولویت قرار دهند.

پیش از این در پی حملات ترویستی به عزاداران حسینی در افغانستان و شهید و زخمی شدن بسیاری از عزاداران شیعه و سنی طی سال‌های اخیر، بسیاری دولت را به کم کاری درباره تامین امنیت مراسم‌های مذهبی متهم می‌کنند.

«محمد محقق» رهبر حزب اسلامی وحدت مردم افغانستان سال گذشته با انتقاد از دولت از عدم تجهیز نیروهای مردمی برای تامین امنیت مراسم محرم گفته بود: دولت نباید از مسلح شدن مردم برای تامین امنیت آن هم با مجوز قانونی هراسی داشته باشد؛ با وجود تقاضای مکرر مردم از حکومت برای تامین امنیت جان شهروندان و مراکز دینی اما هیچ گوش شنوایی وجود ندارد.