اشرف غنی: طرح جدید صلح حکومت کامیاب می شود

  • انتشار: ۱۲ حوت ۱۳۹۶
  • سرویس: تیتر 2
  • شناسه مطلب: 37638

رئیس جمهور اشرف غنی می گوید که طرح حکومت افغانستان در پروسه کابل، در مورد صلح با طالبان کامیاب خواهد شد. وی گفته است این طرح به طالبان فرصت می دهد که از فعالیت های تروریستی دست بردارند.

رییس‌جمهور غنی گفته است که طرح جدید صلح حکومت مبنی بر آغاز مذاکرات بدون پیش‌شرط با گروه طالبان آخرین گزینه حکومت نبوده و به گفته‌ی او، این طرح کامیاب خواهد شد.

آقای غنی در یک مصاحبه با شبکه‌ی خبری سی ان ان امریکا گفته که پیشنهاد اخیر مذاکرات صلح با طالبان در پی ایجاد اجماع ملی و بین‌المللی مطرح شده است.

به نقل از صدای امریکا، رییس‌جمهور غنی در پاسخ به این پرسش که چگونه با گروه طالبان که خود او آن را دهشت‌افگن خطاب کرده است، صلح می‌کند، گفته که دهشت‌افگنی یک فعالیت بوده و طرح جدید حکومت افغانستان برای آغاز مذاکرات صلح، به اعضای طالبان فرصت می‌دهد تا از سازمان‌های بین‌المللی دهشت‌افگن و فعالیت‌های دهشت‌افگنی فاصله بگیرند.

از سوی دیگر رییس‌جمهور گزارش‌ها مبنی بر گسترش مناطق تحت کنترل طالبان را به‌شدت رد کرده و گفته که از نزدیک به ۴۰۰ ولسوالی افغانستان طالبان تنها کنترل ۹ تا ۱۲ ولسوالی را در دست دارند.

گروه طالبان روز چهارشنبه با نشر پیامی طرح جدید حکومت افغانستان برای آغاز مذاکرات صلح را یک «توطئه» خوانده است. در این پیام آمده است که حکومت افغانستان با برگزاری نشست «پروسه‌ی کابل» در پی تسلیم شدن گروه طالبان می‌باشد.