اشرف غنی: دولت آمادگی دارد جنگجویان طالبان را در چرخه اقتصادی جامعه وارد کند

  • انتشار: ۲۶ عقرب ۱۳۹۹
  • سرویس: تیتر 1سیاست
  • شناسه مطلب: 98430
اشرف غنی

اشرف غنی، رئیس جمهور شب گذشته با فلیپو گراندی، کمیشنر عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان دیدار و گفتگو کرد.

طرفین در این دیدار درباره موضوعات مربوط به مهاجرین و آوارگان داخلی، پروسه صلح، بازگشت دواطلبانه مهاجرین پس از برقراری صلح و برنامه‌های دولت جمهوری اسلامی افغانستان به منظور رسیدگی به آوارگان صحبت کردند.

رئیس جمهور، مهاجرین مقیم سایر کشورهای جهان را یک سرمایه بشری خواند که می‌تواند در رشد اقتصادی افغانستان مفید واقع شوند.

محمداشرف غنی همچنین بر اتصال منطقه ای و گسترش همکاری‌های تجاری و اقتصادی افغانستان در منطقه تاکید نمود و افزود که این تلاش‌ها فرصت را برای ختم جنگ و بازگشت مهاجرین افغانستان به وطن فراهم می‌سازد.

اشرف غنی گفت که توزیع زمین برای عودت کنندگان و آوارگان یکی از برنامه‌های بزرگ حکومت افغانستان است. وی همچنین ضمن ابراز امتنان از کمک‌های جامعه بین‌المللی در حمایت از عودت کنندگان گفت که نیاز است تا این کمک‌ها ادامه یابد.

رئیس جمهور در این دیدار بر پایان جنگ که عامل اصلی مهاجرت و آوارگی شهروندان می‌شود تاکید ورزید و گفت: جنگ باید خاتمه پیدا کند و طالبان از فرصت صلح که به وجود آمده استفاده نمایند تا در کشور ما صلح برقرار شود و هیچ شهروندی مجبور به ترک وطن نگردد.

رئیس جمهور همچنین درباره ادغام جنگجویان طالب که شامل برنامه صلح سازی دولت افغانستان است نیز صحبت کرد و گفت :با برقراری صلح، دولت افغانستان این آمادگی را دارد که تعداد زیادی از جنگجویان و اعضای خانواده طالبان را در چرخه اقتصادی جامعه شامل سازد.

وی افزود: هدف این است که جنگجویان طالب به زندگی عادی رو بیاورند و کاریابی و ارائه خدمات از بخش های دیگر صلح سازی است که حکومت افغانستان روی آن به شدت کار می‌کند.

این در حالی است که از دو ماه پیش هیات‌های صلح دولت جمهوری اسلامی افغانستان و گروه طالبان در دوحه قطر مشغول مذاکره هستند اما دو طرف هنوز نتوانسته‌اند طرزالعمل گفتگوهایشان را تعیین کنند.