اشرف غنی: افغانستان و جهان پس از پیروزی مجاهدین فرصت های زرین بازسازی را باختند

  • انتشار: ۸ ثور ۱۴۰۰
  • سرویس: تیتر 1سیاست
  • شناسه مطلب: 111627

محمد اشرف غنی، رئیس جمهور در پیامی به مناسبت ۸ ثور، روز پیروزی مجاهدین گفت که افغانستان و جهان پس از پیروزی مجاهدین فرصت‌های زرین بازسازی را باختند.

اشرف غنی در این پیام نوشت: بیست و نهممین سالروز پیروزی جهاد برحق مردم افغانستان را به همه مردم متدین و مسلمان افغانستان تبریک می‌گویم. در این روز مبارزه رهایی بخش مردم افغانستان برای آزادی به ثمر نشست و به عنوان یک روز تاریخی در تقویم افغانستان ثبت گردید.

به گفته وی، پیروزی جهاد محصول فداکاری مردم کشور از تمامی اقوام و اقشار و بیانگر عزم راسخ و همبستگی ملی تحت چتر ارزش‌های والای اسلامی و میهنی بود.

اشرف غنی یادآور شد:، اما بدبختانه مردم افغانستان پس از پیروزی جهاد نیز روز‌های تلخ و سختی را تجربه کردند که شیرینی پیروزی را تلخ کرد. افغانستان و جهان پس از پیروزی مجاهدین فرصت‌های زرین بازسازی و همکاری را باختند و این غفلت سبب شد که افغانستان وارد بحران امنیتی، سیاسی و اجتماعی شده و در انزوای بین المللی قرار گیرد.

رئیس جمهور یاد آور شد: هم اکنون افغانستان بار دیگر در یک شرایط حساس قرار گرفته؛ بنابراین ضرورت است تا با استفاده از تجربیات گذشته، برای مدیریت روند صلح از تدبیر کار گرفته شود، همانگونه که رمز پیروزی جهاد وحدت ملی بود، در روند صلح نیز تنها با صدای واحد می‌توان به صلح عادلانه و پایدار دست یافت.

اشرف غنی بیان داشت: آنچه را از تاریخ معاصر خود آموخته ایم این است که هیچ کسی نمی‌تواند با اعمال زور و خشونت و استفاده از روش‌های استبدادی و غیر دموکراتیک خود را به مردم افغانستان تحمیل کند.

به گفته وی، اکنون وقت آن رسیده است تا طالبان نیز با الهام از این درس تاریخی، به آینده کشور فکر کنند و به جای توسل به جنگ، خشونت و ویرانی، اهداف سیاسی خود را از راه مشارکت در پروسه‌های ملی و دموکراتیک و مراجعه به اراده مردم دنبال کنند.

وی تاکید کرده، خوشبختانه حالا پس از سال‌ها جنگ و خشونت جایگاه افغانستان در جامعه ملل احیا‌ء گردیده و مردم افغانستان تحت چتر نظام جمهوری اسلامی، در پرتو قانون اساسی و با توسل به ارزش‌های مردم سالاری مسیر روشنی را در پیش دارند.

گفتنی است که امروز هشتم ثور مصادف با پیروزی مجاهدین افغانستان بر ارتش سرخ شوروی است.