اشرف‌غنی و عبدالله در کاخ سفید با بایدن دیدار کردند

  • انتشار: ۵ سرطان ۱۴۰۰
  • سرویس: تیتر 1سیاست
  • شناسه مطلب: 115528

اشرف غنی؛ رییس جمهوری و عبدالله عبدالله؛ رییس شورای عالی مصالحه در کاخ سفید با جو بایدن؛ رییس جمهوری امریکا دیدار کردند.

بایدن در این دیدار، ضمن تاکید بر خروج نیروهای امریکایی گفت که «خشونت در افغانستان باید متوقف شود؛ اما این خیلی دشوار خواهد بود».

آقای بایدن در هنگام خوشامدگویی به غنی و عبدالله گفت که «افغان‌ها در مورد آینده شان تصمیم می‌گیرند، که چه می‌خواهند»

او با اشاره به خروج نیروهای امریکایی از افغانستان گفت: «مشارکت میان افغانستان و امریکا خاتمه نمی‌یابد، پایدار باقی خواهد ماند. نیروهای ما بیرون می‌شوند، اما حمایت برای افغانستان خاتمه نمی‌یابد.»

رییس جمهوری امریکا اضافه کرد که حمایت برای نگهداری ارتش، کمک‌های اقتصادی و سیاسی امریکا همچنان به افغانستان ادامه خواهد داشت.

بایدن گفت: «خشونت (در افغانستان) باید متوقف شود، اما این خیلی دشوار خواهد بود.»

اشرف‌غنی گفت که تصمیم آقای بایدن مبنی بر خروج نظامیان امریکایی «تاریخی بود و همه را وادار کرد تا دوباره محاسبه و غور بکنند و ما اینجا آمده ایم تا از آن حمایت کرده و به آن احترام بگذاریم».

او افزود که افغانستان وارد فصلی از روابط با امریکا می‌شود که مشارکت در آن نظامی نخواهد بود بلکه مشارکت همه‌جانبه در خصوص منافع مشترک خواهد بود و «ما از تحقق این مشارکت ترغیب شده و از آن راضی هستیم».

آقای غنی بعد از این دیدار در یک کنفرانس خبری به سوالات خبرنگاران جواب داد و کاخ‌سفید هم بیانیه‌ای در همین رابطه منتشر کرد.

رییس جمهورغنی گفت که علاوه بر مسایل امنیتی و خروج نیروهای امریکایی از کشور، موضوع تهیه واکسین کرونا برای مردم افغانستان هم در این دیدار طرح شده است.

در بیانیه کاخ‌سفید آمده که از سال ۲۰۰۲ ، ایالات متحده نزدیک به ۸۸ میلیارد دالر کمک امنیتی، ۳۶ میلیارد دالر کمک غیرنظامی از جمله ۷۸۷ میلیون دالر به طور خاص برای حمایت از زنان و دختران افغانستان اختصاص داده و تقریبا ۳.۹ میلیارد دالر هم کمک بشردوستانه به افغانستان کرده است.

همچنین کاخ‌سفید در این بیانیه آورده که کنگره امریکا در سال جاری – ۲۰۲۱ – بیش از ۳ میلیارد دالر کمک به نیروهای امنیتی افغانستان اختصاص داده و آقای بایدن برای سال ۲۰۲۲ هم بیش از ۳.۳ میلیارد دلار درخواست کرده است.

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *