استفاده از عکس و مانکن زنان در فروشگاه‌های‌ هرات ممنوع شد

  • انتشار: ۶ جدی ۱۴۰۰
  • سرویس: گوناگون
  • شناسه مطلب: 125700

اداره امر به معروف و نهی از منکر طالبان در هرات استفاده از مانکن و عکس زنان در بنرها و پوسترهای تبلیغاتی دکان‌ها را خلاف شریعت خوانده و آن را منموع کرد.

اتاق اصناف، پیشه‌وران و دکان‌داران هرات به دستور اداره امر به معروف و نهی از منکر به دکان‌داران گفته‌است که مجسمه‌ها و عکس‌های زنان را از دکان‌های خود جمع‌آوری کنند.

در این مکتوب آمده‌است که هیچ دکان‌داری حق ندارد که از «وسایل تبلیغاتی که خلاف دین مبین اسلام و شریعت نبوی باشد، استفاده کند».

در این مکتوب همچنین تذکر داده شده که مجسمه‌های تبلیغاتی زنان باید «سر» نداشته باشد.

تاکنون مقام‌های محلی طالبان در این مورد ابراز نظری نکرده‌اند.

در روزهای اخیر طالبان به موترهای مسافربری هم دستور داده‌اند که زنان بی‌حجاب و بدون محرم را در سفرهای طولانی سوار نکنند.

دیده‌بان حقوق بشر از این دستورالعمل انتقاد کرده و آن را زندانی‌کردن زنان خوانده‌است.

هدر بار؛ معاون مدیر حقوق زنان دیده‌بان حقوق بشر، به خبرگزاری فرانسه گفته‌است: «این نظم جدید اساساً… بیش‌تر در جهت زندانی کردن زنان است.»

بار افزوده‌است که این محدودیت «فرصت‌هایی را بر زنان می‌بندد که بتوانند آزادانه حرکت کنند، به شهر دیگری سفر کنند، تجارت کنند، یا بتوانند در صورت مواجهه با خشونت در خانه، فرار کنند».

این در حالی ‌است که زنان و دختران پس از به قدرت‌رسیدن طالبان با محدودیت‌های مختلفی در زمینه تحصیل، فعالیت و کار هم روبه‌رو شده‌اند.

سخنگویان طالبان اما می‌گویند که گزارش‌های حقوق بشری، پروپاگندای منفی است و آنان در چارچوب شریعت، زندگی امن و مصونی را برای زنان فراهم می‌کنند.

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *