راههای غلبه بر استرس سخنرانی

  • انتشار: ۲۴ جدی ۱۳۹۸
  • سرویس: اطلس پلاس
  • شناسه مطلب: 74061

استرس سخنرانی همواره یکی از دغدغه های بزرگ انسان ها بوده است؛ از بزرگ ترین سخنرانان تاریخ گرفته تا کسانی که می خواهند در یک جمع کوچک چند نفره صحبت کنند؛ همه از این غول بی شاخ و دم هراس داشته و می خواهند راه هایی برای کنترل و مهار آن پیدا کنند.

فرض کنید در کلاس درستان ارائه دارید و باید برای استاد و دیگر دانشجویان کلاستان ارائه دهید؛ یا قرار است در مقابل جمعی ایستاده و برای آنها چند دقیقه ای سخنرانی کنید؛ معمولا همه افراد در قدم اول به سراغ چینش مطالب و پیدا کردن محتوا برای موضوع خود می روند اما کمتر برای مهار استرس وقت می گذارند و از مبحث اساسی و بسیار مهم «استرس سخنرانی» غافلند.

استرس سخنرانی

هنگامی که شما تصمیم به سخنرانی یا ارائه در کلاس و یا هر چیز دیگری شبیه آنها می گیرد، همزمان با یافتن مطالب مورد نیاز برای سخنرانی و کارهای ضروری دیگر، باید برای استرس سخنرانی نیز تمهیدات لازم را بیندیشید. زیرا بر فرض که تمام مطالب شما که می خواهید آنها را در جلسه ارائه و سخنرانی مطرح کنید عالی و درجه یک باشند، وقتی استرس بر شما غالب شود و نتوانید آنها را بازگو کرده و یا به طور صحیح بیان نمایید هیچ فایده ای ندارند.

پس اولین و مهمترین نکته و در واقع مسیر ورودی ارائه یک سخنرانی خوب، نداشتن استرس سخنرانی است و شما باید راهی برای تسلط هرچه بیشتر بر خود و محیط پیرامون خود داشته باشید تا بتوانید با سخنان خود تاثیر بیشتری بر مخاطبین تان بگذارید.

راه های کنترل استرس سخنرانی

در این نوشتار ترفندهایی به شما خواهیم آموخت که می توانید با رعایت آنها از استرس خود به هنگام سخنرانی کم کنید. اگرچه راه های زیادی برای کنترل استرس ذکر کرده اند اما بیشتر آنها ممکن است چندان کاربردی و سازگار با دائقه ما نباشد؛ لذا مطالب غیر مفید را حذف کرده و فقط مهمترین مطالب را برای شما در این نوشتار آورده ایم. پس تا انتهای این مطلب با خبرگزاری اطلس همراه باشید.

بر موضوع سخنرانی خود تسلط داشته باشید

طبیعی است که اگر کسی بر محتوا و مضمون سخنرانی خود تسلط نداشته باشد و اطلاعات کافی برای خود جمع آوری نکند استرس سخنرانی به سراغ او خواهد آمد و تا اطلاعات مورد نظر برای سخنرانی را جمع آوری نکند این استرس به هیچ وجه بر طرف نخواهد شد.

تمام مباحثی که بعد از این می خوانید با این فرض است که شما محتوای سخنرانی خود را به طور کامل و دقیق آماده کرده اید و در قدم بعدی می خواهید استرس خود را به هنگام سخنرانی کنترل کنید؛ و الا هر قدر انسان مسلطی هم که باشید، اگر در موضوع سخنرانی خود اطلاعات لازم و کافی را جمع آوری نکنید و بر محتوای آنها تسلط نداشته باشید نمی توانید سخنرانی خوبی ارائه کنید.

پس در قدم اول باید حسابی تحقیق کنید تا محتوای مربوط به موضوع سخنرانی شما کاملا در مشت تان باشد؛ حالا در قدم بعدی می توانید مطالب زیر را جهت تمرکز بیشتر حواس موقع سخنرانی تمرین کنید.

تجربه، تجربه و تجربه!

اولین و مهمترین نکته ای که درباره استرس سخنرانی باید مد نظر داشته باشید این است که این موضوع یک امر کاملا طبیعی است و باید به مرور زمان و بر اثر تجربه حل شود.

تجربه سخنرانی

از زمانی که انسان خلق شد این معضل وجود داشته و قطعا تا آخرین روزی که بشر بر روی این کره خاکی زندگی می کند نیز وجود خواهد داشت؛ زیرا ساختمان خلقت انسان به گونه ای طراحی شده که موقع سخنرانی استرس به سراغ او می آید.

پس نباید توقع داشت که با رعایت چند نکته به کلی استرس سخنرانی در وجود شما رفع شده و شما تبدیل به یک سخنران زبردست شوید!

استرس در سخنرانی با کسب تجربه و به مرور زمان قطعا بهبود خواهد یافت و اولین و مهمترین راه رفع این معضل این است که کسب تجربه کنید؛ اگرچه ممکن است چند سخنرانی اولتان چنگی به دل نزند اما با ممارست می توانید روز به روز بهتر و بهتر شوید.

چند ساعت قبل از سخنرانی ورزش سبک کنید!

تحقیقات علمی ثابت کرده است که تحرک و تنش ناشی از ورزش می تواند به ذهن شما برای کنترل بهتر استرس کمک کنند.

اگر احساس می کنید که استرس سخنرانی شما را فراگرفته است، به هیچ وجه خودتان را درون یک اتاق حبس نکنید زیرا معمولا این کار کمکی به رفع استرس نمی کند. پیاده روی و تحرک چند ساعت قبل از سخنرانی می تواند ذهن شما را آماده مقابله با استرس نماید.

سناریوی «بدترین موقعیت»؛ یک تمرین مهم برای کنترل استرس سخنرانی

یک سناریوی مهم در زمینه کنترل استرس سخنرانی مطرح است به نام سناریوی «بدترین موقعیت»! در این سناریو شما بدترین موقیعت هایی که احتمال می دهید در حین سخنرانی برایتان پیش بیاید را تصور کرده و برای رفع آنها برنامه ریزی می کنید.

خوب است قبل از شروع سخنرانی مدتی را به این امر اختصاص دهید؛ با خود فکر کنید که در حین سخنرانی ممکن است چه اشتباهاتی از شما سر بزند؟ در کدام قسمت های سخنرانی ممکن است دچار مشکل شوید؟ وقوع چه مواردی می تواند ذهن شما را متفرق کرده و تمرکز شما را از بین ببرد؟

همه این مشکلات را برای خود تصویر سازی کرده و سپس برای رفع تک تک آنها برنامه ریزی کنید. مطمئنا اگر از این روش استفاده کنید، اشتباهات تان به مراتب کمتر خواهد شد و شانس بیشتری برای یک ارائه و سخنرانی خوب و کنترل استرس سخنرانی خواهید داشت.

با محل برگزاری سخنرانی بیشتر آشنا شوید

مطمئنا شما هم تصدیق می کنید که گاهی اوقات شما برای ارائه یک سخنرانی هیچ استرسی در وجود خود احساس نمی کنید اما همین که وارد مکان جلسه می شوید، ابهت آن محفل شما را فرا می گیرد و استرس به سراغتان می آید.

نکته مهم برای ارائه یک سخنرانی بی عیب و نقص این است که اگر سخنرانی بزرگ و مهمی دارید، از قبل با محل اجلاس آشنایی حاصل کنید تا هنگام ورود به سالن جلسه غافلگیر نشوید.

به خودتان برسید!

ممکن است این نکته کمی عجیب به نطر برسد اما حتی می توان گفت این مورد از همه نکته ها مهم تر است و در کنترل استرس سخنرانی نقش بسیار مهمی دارد.

قبل از سخنرانی کمی به خودتان برسید. غذای خوب بخورید تا موقع سخنرانی گرسته نباشید زیرا این موضوع به طور طبیعی تمرکز شما را کم می کند.

قبل از سخنرانی به اندازه کافی بخوابید تا احساس خستگی نکنید. حتی به ظاهر خود نیز اهمیت دهید و لباس هایتان را مرتب کنید.

سخن پایانی

همانطور که در ابتدای این نوشتار گفته شد، اولین و مهمترین راه غلبه بر استرس سخنرانی «کسب تجربه» است اما با رعایت نکاتی که گفته شد می توانید تا حدودی استرس خود را کنترل کرده و یک سخنرانی عالی ارائه دهید. موفق باشید!