استرالیا از آمریکا خواست یکی از زندانیان طالبان آزاد نشود

  • انتشار: ۲۰ اسد ۱۳۹۹
  • سرویس: اخبار مهم
  • شناسه مطلب: 91448

«اسکات موریسن»، نخست وزیر استرالیا از «دونالد ترامپ»، رئیس جمهور آمریکا خواست تا از آزادی یک عضو طالبانکه محکوم به قتل ۳ نظامی استرالیایی است جلوگیری کند.

موریسن گفت که دولت استرالیا هرچه در توان دارد را برای ادامه حبس این زندانی مشهور به «حکمت‌الله» انجام خواهد داد.

این عضو طالبان به کشتن ۳ نظامی استرالیایی در شهر ترینکوت در آگوست ۲۰۱۲ محکوم است.

مقامات وزارت دفاع استرالیا با خانواده نظامیان کشته شده تماس گرفته و احتمال آزادی حکمت‌الله به عنوان یکی از ۵ هزار زندانی طالبان را به اطلاع آن‌ها رسانده اند.

نخست وزیر استرالیا به خبرنگاران در کانبرا گفت که این مساله را بطور مستقیم با رئیس جمهور آمریکا مطرح کرده و افزود که وزیر دفاع استرالیا و وزیر خارجه این کشور نیز در گفتگو با همتایان آمریکایی خود خواستار عدم آزادی این زندانی شده‌اند.

موریسن تصریح کرد که موضع استرالیا این است که حکمت‌الله هرگز نباید آزاد شود و افزود که آزادی چنین زندانی به صلح در منطقه کمک نخواهد کرد.

آزادی احتمالی حکمت‌الله ناشی از توافقنامه آمریکا و طالبان در دوحه است که بر اساس آن یک هزار نظامی افغان و ۵ هزار زندانی طالبان با یکدیگر مبادله می‌شوند.

مقامات استرالیایی در حالی بر عدم آزادی یک عضو طالبان به دلیل قتل ۳ نظامی این کشور تاکید دارد که آمریکا، اروپا و جامعه جهانی دولت افغانستان را برای آزادی ۵ هزار زندانی این گروه تحت فشار گذاشته بودند و روز گذشته لویه‌جرگه مشورتی صلح به آزادی ۴۰۰ زندانی باقیمانده طالبان و تکمیل روند آزادی زندانیان این گروه رای داد.

به نوشته تسنیم، «اشرف غنی» نیز گفته است که فرمان آزادی این زندانیان را امضا خواهد کرد.