استخبارات آمریکا از حضور «ملاعمر» در پاکستان اطلاع داشت

  • انتشار: ۱۰ اسد ۱۳۹۴
  • سرویس: تیتر 2
  • شناسه مطلب: 7657

به گزارش خبگزاری اطلس به نقل از پیام آفتاب، روزنامه آمریکایی واشنگتن‌پست اعلام کرد به مدارکی دست یافته که نشان می‌دهد «لئون پانتا»، رئیس وقت استخبارات مرکزی آمریکا (سیا) در اوایل سال ۲۰۱۱ به رئیس جمهور پاکستان گفته است که آمریکا از حضور ملا محمد عمر، رهبر پیشین طالبان در شهر کراچی خبردار شده است.
به گزارش پیام آفتاب و به نقل از بی‌بی‌سی، چهارشنبه هفته گذشته، مقامات دولتی اعلام کردند که بر اساس اطلاعات آن‌ها «ملا محمد عمر»، در آپریل ۲۰۱۳ در پاکستان درگذشته است.
«حسیب صدیقی»، سخنگوی ریاست امنیت ملی نیز در همان روز گفت که ملا عمر در شفاخانه‌ای در شهر کراچی پاکستان به شکل مرموزی درگذشته است.
یک روز پس از آن، گروه طالبان نیز با تأیید خبر درگذشت رهبر خود تأکید کرد که وی تا هنگام مرگ، هرگز افغانستان را ترک نکرده بود.
با این حال روزنامه آمریکایی واشنگتن پست بر مبنای اسناد دیپلماتیکی که به دست آورده می‌گوید که آقای پانتا در دیدار با «آصف علی زرداری»، رئیس جمهور وقت پاکستان در حاشیه سفر وی به آمریکا در جنوری ۲۰۱۱، به او گفته که آن‌ها اطلاعاتی در دست دارند که نشان می‌دهد ملا محمد عمر در «شفاخانه دانشگاه آغاخان» در شهر کراچی، تحت تداوی است.
این روزنامه بر مبنای سند دیگری نوشته است که «جنرال داگلاس لوته»، معاون مشاور امنیت ملی آمریکا در امور افغانستان و عراق و دستیار رئیس جمهور آمریکا، در سال ۲۰۱۰ به مقامات پاکستانی گفته با آن که پاکستان تلاش‌های زیادی برای جلوگیری از پناه‌ گرفتن تروریست‌ها در خاک خود کرده اما رهبران ارشد شورای کویته، از جمله «ملا عمر» در مناطق میان «کویته» و «کراچی» ساکن هستند.
با این حال «ندیم هوتیانا»، سخنگوی سفارت پاکستان در واشنگتن گفته است که مرگ ملا عمر در پاکستان و اطلاع مقامات پاکستانی از حضور او در این کشور ادعایی بی‌اساس است.
او به واشنگتن پست گفت: «اطلاعات واضحی در مورد زمان و مکان مرگ ملا عمر وجود ندارد و در بیانیه گروه طالبان نیز قاطعانه گفته شده که او هیچ وقت افغانستان را ترک نکرده است.»
روز جمعه ۹ اسد گروه طالبان با نشر خبرنامه‌ای اعلام کرد که اعضای ارشد این گروه «ملا اختر محمد منصور» را برای جانشینی ملا محمد عمر انتخاب کرده‌اند.