اسامی فرشتگان مقرب خداوند و معرفی آنها

  • انتشار: ۱۲ دلو ۱۳۹۸
  • سرویس: اطلس پلاس
  • شناسه مطلب: 76184

فرشتگان مخلوقاتی روحانی هستند که پیش از آفرینش انسان خلق شده اند. در همه ادیان نیز وجود دارند و روی‌شان همیشه به سوی خدا است. در این مطلب اسامی فرشتگان و ملائکه بزرگ خداوند آورده شده است.

بر اساس آنچه که نقل شده ظاهر فرشته ها با یکدیگر فرق دارد. مخلوقاتی روحانی و غیر خاکی که بعضی از آنها مانند میکائیل، جبرئیل، اسرافیل، عزرائیل و… پیام آوران خداوند می‌باشند.

به عقیده و باور مسلمین دو فرشته بر هر شانه انسان قرار دارد و مسئولیت ثبت اعمال خوب و بد او را بر عهده دارد. در فرهنگ مسیحیان فرشته ها وظیفه شان مراقبت از انسان است.

فرشته ها در آیین یهودیت بندگان خدا هستند که فرمان خداوند را در زمین اجرا می‌کنند. در بسیاری از باورهای عام، فرشتگان نماد پاکی و خیر هستند.

اسامی فرشتگان

فرشتگان دو گروه هستند:

  • فرشتگان نگهبان
  • فرشتگان مقرب یا ابر فرشته

فرشتگان نگهبان

این فرشتگان همانطور که از اسم‌شان پیدا است وظیفه شان مراقبت از ما است. این که ما آدم خوبی هستیم یا خیر به آنها ارتباط پیدا نمی‌کند، آنها کار خود را انجام می‌دهند.

علاوه بر دو فرشته ای که بر شانه های چپ و راست ما وجود دارند، بعضی از افراد بیشتر از دو فرشته نگهبان دارند. به عنوان مثال کسانی که تجربه نزدیک به مرگ داشتند.

فرشتگان مقرب

این فرشتگان بر کار فرشته‌های نگهبان به عنوان مدیر نظارت می‌کنند. از میان همه فرشته ها، فرشته های نگهبان و مقرب بیشتر از دیگران در کار کمک به زمینیان هستند.

فرشته های مقرب در مقایسه با فرشته های نگهبان بسیار قویتر هستند و صدایی بلندتر دارند و در عین حال مهربان هستند. فرشتگان، این موجودات روحانی جنسیت ندارند. اما مشخصاتی دارند که شخصیت، انرژی، یا زنانه و مردانه بودن آنها را مشخص می‌کند.

اسامی فرشتگان مقرب خداوند

گاهی این فرشتگان نام‌های مختلفی دارند اما نام‌هایی که در ادامه ذکر می‌شود از متداول‌ترین آنها می‌باشد.

اسامی فرشتگان مقرب درگاه الهی عبارتند از:

  • جبرائیل که بین خداوند و پیامبران و اولیاء خدا واسطه وحی است
  • عزرائیل که قبض روح انسان ها به اراده خداوند در دست اوست.
  • میکائیل که عامل روزی رسانی به خلق خدا است
  • اسرافیل که مسئول اعلام قیامت و دمیدن در صور است

جبرئیل

جبرئیل یک اسم عجمی است، اسمی غیر عربی که وارد زبان عرب شده است. در معنای سریانی جبر به معنای بنده و ایل به معنای خدا می‌باشد. پس جبرئیل بنده‌ی خداست که فرشته ای است از فرشتگان خدا.

واژه جبرئیل به دو صورت تلفظ می‌شود، جَبرئیل که با همزه است و جِبریل، بدون همزه. در کلام علی علیه السلام نیز به شکل جبرائیل آمده است.

نام این ملک سه مرتبه در قرآن به صورت جِبریل ذکر شده است. البته در دیگر آیات قرآن با عناوین و القاب دیگری چون، روح الأمین، روح القدس و… هم از این فرشته الهی یاد شده است.

جِبریل در قرآن با صفاتی چون، امانتدار، روح القدس و دیگر صفات توصیف شده است. وظایف جبرئیل در قرآن کریم ابلاغ وحی و یاری انبیاء و… عنوان شده است.

عزرائیل

از دیگر اسامی فرشتگان الهی می‌توان نام عزرائیل را ذکر کرد. این نام از القاب ملک الموت است که یکی از چهار فرشته مقرب درگاه خداوند می‌باشد.

واژه عزرائیل یک عبارت عبری است به معنی یاری خداوند. برای این فرشته مقرب القاب دیگری از جمله، مفرق الجماعات، هادم اللذات، قابض الأرواح و مسکن الحرکات نیز ذکر شده است.

وظایفی که برای عزائیل ذکر شده است، تدبیر امور و قبض روح است. عزرائیل از فرشتگانی است که مأمور تدبیر امور جهان از سوی خداوند هستند.

بر طبق تفاسیر، مقصود از”فالمدبِّراتِ أمراً” جبرائیل، عزرائیل، اسرافیل و میکائیل است. قبض روح نیز از دیگر وظایف عزرائیل بیان شده است. عزرائیل فرشته ای مخصوص برای قبض روح انسان‌ها است.

“قُل یَتَوَفّاکُم مَلَکُ المَوتِ الذّی وُکِّل بِکُم” در سوره سجده خداوند می‌فرماید، بگو فرشته مرگ مأموریت دارد که روح شما را بگیرد و شما را به سوی پروردگارتان باز می گرداند. در اینجا مقصود از ملک الموت عزرائیل است.

بر طبق این آیه گرفتن جان انسان ازسوی عزرائیل به اراده خداوند انجام می‌گیرد. فعل “وکّل” بر این امر دلالت دارد که ملک الموت، خود به صورت مستقل اراده ای ندارد و خداوند او را بر این کار گمارده است.

میکائیل

از دیگر اسامی فرشتگان مقرب درگاه الهی می‌توان میکائیل است.. همان طور که می‌دانید هر یک از فرشتگان مقرب درگاه الهی وظیفه و مأموریت خاصی بر گردن دارند.

با توجه به روایات معلوم می‌شود که وظیفه حضرت میکائیل ریاست و سرپرستی ملائکه ای است که مسئولیت رساندن رزق و روزی به مخلوقات خدا در تمام کائنات را بر عهده دارند.

پیامبر خدا در خصوص مأموریت میکائیل(ع) می‌فرمایند، میکائیل، صاحب هر قطره بارانی که بر زمین می‌بارد و هر برگ از درخت که رشد می‌کند و بر زمین می‌افتد است.

پس می‌توان گفت که نظارت بر گیاهان و باران و در اصل هم نظارت بر رزق و روزی موجودات از وظایف میکائیل است. اما در مواردی، حضرت میکائیل با دیگر فرشتگان نیز همکاری می‌کند.

امام صادق(ع) فرمودند، خداوند چهار فرشته مقرب، میکائیل، جبرائیل، اسرافیل و کروبیل را مأمور کرد که قوم لوط را به هلاکت رسانند.

اسرافیل

اسرافیل از دیگر اسامی فرشتگان درگاه الهی است که مأمور است زمانی که دنیا به پایان می‌رسد، و هنگامی که قیامت بر پا می شود بر صور بدمد.

عبارت اسرافیل از دو کلمه “اسراف” به معنای “بنده” و “ایل” به معنای خدا ساخته شده است. یک عبارت عجمی است که به شکل “سرافین” و “سرافیل” ضبط شده است.

نام دیگر اسرافیل، عبدالرحمن و کنیه اش ابوالمنافخ است. در قرآن کریم از واژه اسرافیل استفاده نشده است ولی در چند جا از دمیدن صور در زمان برپایی قیامت سخن یاد کرده است.

در دیگر منابع اسلامی از اسرافیل به عنوان فرشته مقرب خدا در کنار جبرائیل و میکائیل به کثرت یاد شده است. امام صادق(ع) می‌فرمایند، خداوند این سه فرشته مقرب خود را از یک تسبیح خلق کرده است.

امام صادق (ع) همچنین می‌فرمایند: فرشتگان آب و غذا نمی‌خورند و ازدواج نمی‌کنند و فقط با نسیم عرش خداوندی زنده هستند. برای خداوند فرشتگانی است که تا روز قیامت یک سره در رکوع هستند و عده ای دیگر تا روز قیامت در سجودند.