ارگ دستور داد در مورد شکنجه محافظان قیصاری تحقیق شود

  • انتشار: ۲۴ سرطان ۱۳۹۷
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 45068

انتشار ویدیو و تصاویر شکنجه محفاظان نظام الدین قیصاری توسط عده ای از افراد که لباس های نظامی بر تن دارند، با واکنش های گسترده ای روبرو شده است. ارگ گفته است در این مورد تحقیق می کند.

ارگ ریاست جمهوری با انتشار اعلامیه ای قول داده است که افراد مسئول رویداد شناسایی شود و گزارش آن به رییس جمهور ارائه گردد.

در اعلامیه ضمن دفاع از نیروهای امنیتی افغانستان آمده است که «مشکلات به وجود آمده نتیجه‌ی رویه ی غیراصولی و غیرحرفه‌ای افراد است، نه مشکل در کلیت نظام دفاعی و امنیتی کشور.»

در اعلامیه ی خبری ارگ هیچ اشاره ی صریح به وقوع شکنجه و بدرفتاری با افراد نظام‌الدین قیصاری نشده است. این در حالی است که در این اعلامیه به قوای مسلح افغانستان توصیه شده است تا «با تطبیق تمام طرزالعمل‌ها و اجراآت قانونی، تدابیر جدی را برای تکرارنشدن چنین موارد روی‌دست گیرند.»

نظام الدین قیصاری که فرمانده مهم و نماینده جنرال عبدالرشید دوستم در سمت شمال کشور است، در این اواخر بنابر برخی از تخطی‌ها از سوی نیروهای کماندوی ارتش دستگیر و به کابل انتقال داده شده‌است.

عنایت الله بابر فرهمند رئیس دفتر جنرال دوستم نیز گفته است که اگر حکومت در این مورد اقدام نکند، آن‌ها این ویدیو ها و دیگر اسناد را به منابع حقوق بشری می‌سپارند تا آن‌ها معلوم نمایند که این خشونت‌ها از سوی کدام ارگان‌ها صورت گرفته‌اند.