ارگ: تعهد طالبان به برقراری صلح ضعیف است/ همکاری طالبان با گروه های تروریستی قابل قبول نیست

  • انتشار: ۴ سرطان ۱۳۹۹
  • سرویس: تیتر 1سیاست
  • شناسه مطلب: 88445

صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری در یک کنفرانس خبری در کابل تاکید کرد که تعهد طالبان به برقراری صلح دائمی و پایان جنگ و خشونت در کشور ضعیف است.

وی اظهار داشت: خشونت در هر قالبی که باشد، زندگی مردم را وخیم‌تر کرده و به تلاشی که حکومت و مردم افغانستان در روند صلح را به پیش گرفته آسیب می‌رساند.

صدیقی افزود: به هر میزان که خشونت‌ها از سوی طالبان افزایش یابد، باور مردم نسبت به تعهد این گروه به پروسه صلح نیز ضعیف می‌شود.

وی تاکید کرد: گروه طالبان در قبال افزایش خشونت‌های اخیر چه پاسخی برای مردم افغانستان دارد؟ این گروه درباره تداوم حملات اخیر باید موضع خود را برای مردم واضح کند. اگر این گروه چند حمله محدود را انکار می‌کند، صدها حمله دیگر را انجام می‌دهد که در پی آن، شمار زیادی از هموطنان ما جان شان را از دست می‌دهند. در هفته‌ای که گذشت، صدها حمله از طرف طالبان صورت گرفته و این نشان می‌‌دهد که گروه طالبان با افزایش حملات‌شان هنوز هم به خواست مردم افغانستان که بر قراری صلح و ختم خشونت می‌باشد، تعهد ضعیف دارد.

صدیقی اضافه کرد: گزارش‌هایی که از طرف نهادهای معتبر بین‌المللی مانند سازمان ملل در مورد همکاری‌های دوجانبه و چندجانبه طالبان با سایر گروه‌های تروریستی مانند القاعده نشر شده، برای جهانیان و مردم افغانستان قابل قبول نیست.

به گفته صدیقی، دولت افغانستان تاکنون گام‌های مهم و اساسی برداشته و هرآنچه نیاز بوده در بحث صلح انجام شده است. حکومت همچنان تعهد دارد تا جنگ به صورت دائمی در کشور خاتمه پیدا کند، زیرا صلح بخش عمده اولویت کاری حکومت است.

صدیقی گفت: کاهش خشونت و قطع جنگ در کشور از اهداف عمده دولت افغانستان است و طالبان مطابق توافقنامه ای که با جانب آمریکا امضا کرده، باید خشونت‌ها را کاهش می‌داد و روابط‌شان را با تمام گروه‌های تروریستی دیگر قطع می‌کرد.

سخنگوی ریاست جمهوری افزود: دولت افغانستان تمام آمادگی‌ها را برای مذاکره گرفته و گام‌های مهم را برداشته است، تقاضای حکومت، مردم و جامعه جهانی از طالبان این است که آن‌ها نیز گام‌های اساسی را بردارند و تعهد خود برای صلح را نشان داده و از افزایش خشونت‌ها دست بکشند، تا این جنگ طولانی خاتمه پیدا کند.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟