ارمنستان: یک جنگنده سوخو ۲۵ آذربایجان را سرنگون کردیم

  • انتشار: ۲۳ میزان ۱۳۹۹
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 95595

سخنگوی وزارت دفاع ارمنستان اعلام کرد که پدافند هوایی قره باغ هواپیمای جنگنده سوخو ۲۵ نیروی هوایی آذربایجان را منهدم کرده است.

به گزارش اسپوتنیک، خانم شوشان استپانیان، در فیس بوک خود نوشت: یگان های پدافند هوایی ارتش قره باغ هواپیمای جنگنده سوخو ۲۵ دشمن را سرنگون کرده اند .

جنگ در خط رویارویی طرفها در قره باغ از ۲۷ سپتامبر آغاز شد. ارمنستان و آذربایجان یکدیگر را به آغاز جنگ متهم می کنند . در قره باغ از گلوله باران توپخانه ای نقاط مسکونی این جمهوری خود خوانده از جمله پایتخت آن ، استپاناکرت خبر می دهند. ارمنستان با ادعای اینکه آنکارا به طور فعال از باکو حمایت می کند ، حکومت نظامی و  برای بسیج عمومی اعلام کرده است. در آذربایجان نیز برخی از نیروها  بسیج  شده اند.

وزرای خارجه ارمنستان و آذربایجان روز جمعه ۹ اکتبر به دعوت ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه وارد مسکو شدند. مذاکرات آنها بیش از ۱۰ ساعت به طول انجامیده و با تصویب یک توافق نامه به پایان رسید. این توافقنامه شامل چهار نکته برای حل اختلاف است. از جمله طرفین از ساعت ۱۲:۰۰، ۱۰ اکتبر در راستای اهداف انسان دوستانه و برای مبادله اسرای جنگی و سایر زندانیان و اجساد کشته ها آتش بس از طریق میانجیگری کمیته بین المللی صلیب سرخ را اعلام کردند. باکو و ایروان  همچنین توافق کردند که “مذاکرات اساسی با هدف دستیابی به یک توافق صلح  در اسرع وقت” آغاز شود. در عین حال  طرفین تغییر ناپذیری چارچوب مذاکرات در مورد مسئله قره باغ را مورد تأیید قرار دادند.

وزارتخانه های دفاع ارمنستان و آذربایجان یکدیگر را بارها به نقض آتش بس در قره باغ متهم کرده اند.