ارتش آمریکا تجهیزات نظامی جدید از سوریه وارد عراق کرد

  • انتشار: ۲۸ حوت ۱۴۰۰
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 128869

به گفته منابع محلی در شمال شرق سوریه، یک کاروان تسلیحاتی و لجستیک ارتش آمریکا صبح امروز (شنبه) از استان الحسکه وارد شمال عراق شده است.

به نوشته خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) این کاروان نظامی متشکل از ۵۲ کامیون با عبور از گذرگاه «الولید» که دولت سوریه آن را غیر قانونی می‌داند، وارد عراق شده است. همزمان خودروهای نظامی ارتش آمریکا نیز این کاروان را همراهی می‌کردند.

به گفته منابع نظامی سوری، به احتمال زیاد محموله این کاروان، تجهیزاتی است که در خلال حملات راکتی و خمپاره‌ای یک ماه گذشته به پایگاههای آمریکایی در شمال شرق سوریه و شرق فرات آسیب دیده‌اند. در ۱۲ اسفند ماه میدان‌های نفتی و گازی «کونیکو» و «الجفره» در استان دیرالزور در شرق سوریه که ارتش آمریکا از آن به عنوان پایگاه‌های خود استفاده می‌کند، هدف حمله راکتی قرار گرفت و خسارت‌های مادی زیادی بر جای گذاشت.

ارتش آمریکا بارها اقدام به انتقال تجهیزات نظامی از سوریه به عراق و بالعکس انجام داده و برای این کار گذرگاهی نیز در مرز دو کشور دایر کرده که از نظر دولت بغداد و دمشق قانونی نیست. بر اساس آمار و ارقام جدید وزارت نفت سوریه، روزانه ۷۰ هزار بشکه نفت سوریه توسط نیروهای اشغالگر آمریکا و نیروهای مزدور آن در مناطق شرقی سرقت می‌شود.

آمریکا طی یک دهه از جنگ علیه سوریه به بهانه مقابله با تروریسم و داعش از شبه نظامیان جدایی طلب حمایت کرده و مناطق نفت‌خیز سوریه را اشغال کرده است. دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق ‌آمریکا به صراحت گفته بود که حضور نظامیان آمریکا در سوریه به خاطر چاه‌های نفت است.

هفته گذشته در سیزدهم ماه جاری میلادی نیز ۶۵ کامیون و تانکر حامل بار گندم و نفت از سوریه وارد عراق شد. یک روز قبل از آن نیز ۲۴ تانکر حامل نفت سرقتی سوریه از طریق گذرگاه غیر قانونی «الولید» وارد خاک عراق شد؛ گندم و نفتی که متعلق به مردم و حکومت سوریه است و مقامات سوریه بارها اعلام کرده‌اند که آمریکایی‌ها نفت و محصولات کشاورزی این کشور را برای مصارف نیروهای خود به سرقت می‌برند.

دولت دمشق بارها با ارسال نامه‌هایی به شورای امنیت و دبیرکل سازمان ملل حضور ارتش آمریکا در شمال شرق و جنوب شرق (پایگاه التنف) سوریه را اشغالگری دانسته است. در استان الحسکه و دیرالزور که تعدادی از پایگاههای آمریکا در کنار چاههای نفتی دایر شده نیز اهالی بارها در اعتراض به حضور این نیروها تجمع کرده و دست به اعتراض زده‌اند.

از سوی دیگر به گفته منابع عراقی و سوری، حضور و فعالیت ارتش آمریکا در مناطق مرزی دو کشور بستر مناسبی برای رشد و فعالیت تروریست‌های داعش فراهم کرده است. مناطقی که به گفته عراقی‌ها، عمق راهبردی داعش برای تجهیز و اعزام تروریست‌ها به استان‌های عراق محسوب می‌شود. در این راستا «فالح الفیاض» رئیس سازمان الحشد الشعبی از ابتدای سال ۱۴۰۰ سه مرتبه به سوریه رفته و در خصوص تأمین امنیت مشترک مرزها با مقامات دمشق به گفت‌و‌گو نشسته است.

با تمامی این مسائل، «مک مکنزی» فرمانده سازمان تروریستی «سنت‌کام» شب گذشته در آخرین نشست خبری خود در این سمت گفت که نمی‌داند ارتش آمریکا تا چه زمانی در سوریه باقی خواهد ماند و این مسأله به تصمیم‌گیران در واشنگتن طبق اوضاع میدانی بستگی دارد.

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.