ادبیات مذاکرات صلح سوریه باید بر اساس اصول ملی باشد

  • انتشار: ۳ حمل ۱۳۹۴
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 3314

به گزارش خبرگزاری اطلس به نقل از العالم، عبدالقادر عزوز مشاو دولت سوریه گفت: دولت از ابتدا با هر طرحی برای مذاکره و آشتی ملی به طور کاملا مثبت تعامل داشته است اما برای به ثمر نشستن هر طرحی در آینده خواهان آن است که جدول کاری و سازوکاری برای گفت و گوهای داخلی تدوین شود.

وی خاطرنشان کرد: دولت سوریه خواهان نشست های صوری نیست بلکه به شکل جدی و حقیقی خواستار یک گفت و گوی سوری – سوری است که با تعیین زمان بندی و ساز و کار دقیق به حل بحران بینجامد.

مشاو دولت سوریه  تاکید کرد: ادبیات گفت و گو باید به عنوان زیربنای اصلیِ اصول ملی باشد و ساز و کار گفت و گو نیز باید بر اساس راهبردی باشد که به حل بحران سوریه منتج شود.

عزوز افزود که دولت دمشق به متغیرهای جهانی اعتنای چندانی ندارد و میزان آگاهی گروه های مختلف مردم سوریه برایش مهم است.

مشاور دولت سوریه تصریح کرد: مخالفان وقتی از فرهنگ تغییر سخن به میان می آورند، این تغییر باید اساسی و حقیقی باشد و از طریق پیشرفت و توسعه سازمان ها صورت بگیرد؛ نه با تهدید و قطع سر و جسدهای تکه تکه شده مردم.

وی گفت: ما خواستار فرایند گفت وگو محور بر اساس این منطق هستیم که طرف های مذاکره خود را سوار بر یک کشتی فرض کنند که یا همه با هم غرق می شوند و یا همه با هم نجات می یابند.

بشار اسد رییس جمهور سوریه دیروز یکشنبه از تمایل شدید سوریه برای به ثمر نشستن تلاش های روسیه در جهت برگزاری دور دوم گفت و گو میان طرف های سوری در مسکو که قرار است ابتدای ماه آینده برگزار شود، خبر داد.

رییس جمهور سوریه در دیدار با فرستاده ویژه روسیه افزود: مهمترین مساله باید توافق بر سر دستور کار باشد که شیوه کار و اصول گفت و گو و ساز و کارهای تحقق اهداف آن را معین کند.

وی گفت: دولت و ملت سوریه علی رغم مانع تراشی کشورهای منطقه ای و غربی به خصوص در حمایت از تروریست ها، به رییس جمهور سوریه برای ایجاد راه حل سیاسی اعتماد دارند.

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *