ادامه تنش های سیاسی پاکستان؛ تظاهرات حامیان دولت علیه حکم آزادی عمران خان

  • انتشار: ۲۶ ثور ۱۴۰۲
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 138863

هزاران نفر از حامیان دولت پاکستان خواستار استعفای قاضی دیوان عالی این کشور شدند که حکم آزادی عمران خان، نخست‌وزیر پیشین پاکستان را صادر کرده بود.

به نقل از رسانه‌های خارجی، دیوان عالی پاکستان روز پنج‌شنبه گذشته با انتشار حکمی بازداشت عمران خان در روز سه‌شنبه گذشته را که با حکم جلب نهاد مبارزه با فساد در اسلام‌ آباد انجام شده بود، «بی‌اعتبار و غیرقانونی» توصیف و حکم آزادی او را صادر کرد.

بازداشت عمران خان موجی از خشم و اعتراض را در میان هواداران نخست وزیر پیشین پاکستان برانگیخت.

ملک حصام محمود، تاجر ۳۶ ساله پاکستانی و از حامیان شهباز شریف، نخست‌وزیر پاکستان در گفتگو با خبرگزاری فرانسه با بیان اینکه قاضی دادگاه و چند نفر از همکاران او «آبروی» قوه قضائیه را برده‌اند، گفت که «به نظر می‌رسد عدالت آن‌ها فقط به نفع یک رهبر است.» او در ادامه تأکید کرد که اعتراض آن‌ها برای حاکمیت قانون و یک دستگاه قضایی غیرحزبی در پاکستان است.

تاکنون ده‌ها پرونده قضایی برای عمران خان تشکیل شده است اما او این اقدام‌ها را تلاشی از سوی دولت و ارتش پاکستان برای جلوگیری از بازگشتش به قدرت می‌داند.

برخی از تحلیلگران سیاسی از بحران سیاسی در پاکستان به عنوان عاملی برای دو تکه شدن دستگاه قضایی این کشور نام می‌برند. آن‌ها بر این نظرند که دستگاه قضایی پاکستان هم با غیرنظامیان و هم با نظامیان مصالحه می‌کند.

عمران خان، ستاره سابق کریکت پاکستان روز دوشنبه یک بار دیگر در دادگاه عالی لاهور حاضر شد. وکلای خان در تلاش هستند تا اطلاعاتی از اتهامات جدید نخست وزیر پیشین پاکستان به دست آورند که او را با خشونت‌های پس از بازداشتش ربط می‌دهند.

بر اساس اعلام دادگاه، رسیدگی به این پرونده روز سه‌شنبه هم ادامه خواهد داشت.

به گفته مقام‌های پاکستان، در ناآرامی‌های هفته گذشته این کشور که پیش از آزادی خان به قید وثیقه به وقوع پیوست، دست‌کم ۹ نفر کشته، صدها پلیس مجروح و بیش از ۷ هزار نفر بازداشت شدند.

عمران خان پس از برکناری‌اش از نخست‌وزیری، مبارزات بی‌سابقه‌ای را علیه ارتش پاکستان به راه انداخته است، ارتشی که همچنان از نفوذ و قدرت گسترده‌ای در این کشور برخوردار است.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟