احیای طالبان؛ به مناسبت آغاز مذاکرات بین الافغانی

  • انتشار: ۲۲ سنبله ۱۳۹۹
  • سرویس: اخبار مهم
  • شناسه مطلب: 94567

شاید مهم ترین ویژگی رویدادهای افغانستان پس از شکست و خروج نیروهای شوروی، سیال بودن شرایط و سرعت قابل توجه تحولات در این کشور است.

اگر به هنگام حمله آمریکا و نیروهای بین المللی به افغانستان در سال ۲۰۰۱ از احتمال قدرت گیری مجدد طالبان سخن به میان می اوردید، کم تر کسی به آن توجه می کرد، اما اینک چنین شده است.

طالبان که از حمایت بخشی از مردم افغانستان برخوردار است، با مشروعیت بین المللی دیگر بار به صحنه بازگشته و ماموریت نیروهای آمریکایی و بین المللی ناکام مانده است. افغانستان، بار دیگر آبستن تحولاتی است که تاثیرات منطقه ای و بین المللی چشمگیری را به همراه خواهد داشت.

با اغاز مذاکرات بین الافغانی، امید ها نسبت به برقراری صلح در کشور افزایش یافته است؛ زیرا این نشست، آغاز کننده یک روند داخلی میان افغان ها برای دست یابی به صلح با مشارکت طالبان است. اما نکته مهم اینجاست که کلید موفقیت روند صلح افغانستان در دستان پاکستان است. اکنون این پرسش مطرح است که آیا کابل و اسلام آباد به درک مشترک از مبانی و سرچشمه های تهدید رسیده اند؟

آیا ما شاهد تغییر در رفتار سیاسی افغانستان و پاکستان نسبت به یکدیگر و افزایش اعتماد بین دو کشور هستیم؟
واقعیت این است که پس از سقوط امارت اسلامی و پیروزی آمریکا در افغانستان تصور این بود که نیروهای طالبان به بایگانی تاریخ پیوسته اند اما این روزها واقعیت چیز دیگری را نشان می دهد چرا که طالبان در حال بازسازی قدرت هژمون خود هستند، به گونه ای که طرف اصلی و تاثیر گذار کابل و واشنگتن به شمار می روند. یکی از مهم ترین پیامدهای احیای قدرت طالبان افزایش تنش و تضادها میان دو کشور همسایه افغانستان و پاکستان بوده است. از این حیث چشم انداز کاهش تنش های موجود میان دو کشور نیز چندان روشن و امیدوار کننده نیست. این در حالی است که از یک سو، مواضع و نقش آفرینی پاکستان در افغانستان را نمی توان انکار کرد و از سوی دیگر، ارتقای جایگاه طالبان، فرصتی برای ایفای نقش قوی تر اسلام آباد در مسائل افغانستان را فراهم آورده و در این میان، پاکستان وضعیت ویژه ای یافته است

دکتر عبداللطیف نظری.