احمدضیا مسعود: قوم گرایی اشرف غنی سبب کشاندن جنگ به شمال کشور شده است

  • انتشار: ۲۶ ثور ۱۳۹۶
  • سرویس: تیتر 1
  • شناسه مطلب: 22520

احمد ضیا مسعود نماینده سابق رئیس جمهور در امور اصلاحات و حکومتداری خوب، با بیان اینکه سرنوشت او و دوستم نتیجه انتقاد از برنامه‌های مغرضانه و ناکارآمدی اشرف‌غنی است، گفت: که قوم گرایی در دولت افغانستان سبب کشاندن جنگ به شمال این کشور شده است.

احمد ضیا مسعود معاون اول حزب جمعیت اسلامی، روز گذشته (دوشنبه) در همایش مردمی که در ولایت سمنگان به منظور افتتاح دفتر شورای مقاومت ملی برگزار شده بود، گفت که حلقات موجود در ارگ قدرت سیاسی و اقتصادی را در انحصار خود گرفته اند و به عملی شدن تفاهمنامه حکومت وحدت ملی توجه ندارند و تا وقتی اصلاحات سیاسی به وجود نیاید مشکل است که شاهد اصلاحات سیاسی و اقتصادی در کشور باشیم تا وقتی در ساختاری سیاسی تغییر و قدرت غیر متمرکز نشود مشکل است که حکومت خود را با مشروعیت اعلام نماید.

وی در دیدار با مردم سمنگان اظهار داشت: ایجاد شورای مقاومت ملی می‌تواند همسویی میان اقوام و گروه‌های مختلف را در کشور به وجود بیاورد.

آقای مسعود گفت که حکومت موجود اختلافات قومی را گسترش داده است و زمامداران حکومت با ذهینت قومی که دارند، نهادهای حکومتی را قومی ساخته اند. این کشور خانه مشترک و برابر همه شهروندان از همه اقوام است، اما چهار نفر قدرت را انحصار کرده و آرزو های نامشروع خود را بالای تمام اقوام افغانستان تحمیل می‌نمایند.

مسعود افزود: امروز در جنگ با مخالفان مسلح، تروریست‌ها و دستگاه‌های اطلاعاتی خارجی قرار داریم و آنان تلاش می‌کنند تا از این طریق بی‌ثباتی و بی‌نظمی را در این کشور تشدید کنند.

معاون حزب جمعیت اسلامی با اشاره به بی‌توجهی دولت‎‌ها به ثبات سیاسی و اقتصادی در افغانستان گفت: متاسفانه حکومت‌هایی در افغانستان روی کار آمدند که نتوانستند به مردم پاسخ مثبت دهند، حکومت‌هایی که به ثبات سیاسی، وحدت ملی و اقتصاد توجه نکردند و صرفا کسانی قدرت را به دست گرفتند که مسیر سوء‌استفاده از اعتماد مردم را دنبال کردند.

احمد ضیا مسعود بیان کرد: متاسفانه اوضاع امنیتی افغانستان خراب است و کسانی در راس حکومت قرار گرفته‌اند که توانایی پاسخگویی به خواسته‌های مشروع مردم را ندارند.

رهبر جبهه ملی افغانستان ادامه داد که تا وقتی اصلاحات سیاسی به وجود نیاید، شاهد اصلاحات سیاسی و اقتصادی در کشور نیستیم  و تا زمانیکه در ساختار سیاسی تغییر و قدرت، غیرمتمرکز نشود این مشکل حل نخواهد شد.

نماینده سابق رئیس‌جمهور افغانستان در حکومتداری خوب ادامه داد: باید افغانستان را از این حالت نجات دهیم و باید معتقد به اصلاحات به ویژه در حوزه سیاست باشیم.

مسعود با تاکید بر اینکه سران حکومتی معتقد به اصلاحات سیاسی نیستند، یادآور شد: وقتی تفاهم‌نامه سیاسی حکومت وحدت ملی اجرایی نشود، قدرت در دست شخصیت‌های مشکوک خواهد افتاد و با به وجود آمدن بی‌اعتمادی ملی، مردم به اهداف بزرگ‌شان نخواهند رسید.

وی خاطرنشان کرد: گلایه دیگر قومی‌سازی نظام اداری کشور است، حکومت وحدت ملی اختلافات قومی را گسترش داده و زمامداران این حکومت با تفکریکه دارند، نهادهای دولتی را قومی ساخته‌اند، این کشور خانه مشترک همه اقوام است اما چهار نفر قدرت را انحصاری کرده‌اند و آرزوهای نامشروع خود را بر تمام اقوام افغانستان تحمیل می‌کنند.

معاون حزب جمعیت اسلامی تصریح کرد: اصلا همین قوم‌گرایی رهبران حکومت فعلی در افغانستان سبب تبانی آنها با تروریست‌ها شده و به همین علت جنگ را به شمال افغانستان کشانده‌اند.

مسعود در حالی از جنگ در افغانستان صحبت می‌کند که برخی مقامات محلی در ولایات شمالی افغانستان از فرود بالگردهای ناشناس در مناطق تحت تصرف داعش ابراز نگرانی کرده‌اند.

وی عنوان کرد: تا وقتی تفکر ملی به وجود نیاید و از محورهای قومی فاصله نگیریم، مشکل است حکومت مردمی و ملی را در کشور خود معرفی کنیم.

سیاستمدار افغان تاکید کرد: حکومت وحدت ملی و رئیس این حکومت، انتخابی و برخاسته از رای مردم و مفاد قانون اساسی نیست بلکه یک حکومت توافقی و ائتلافی است که باید در دو سال مواد توافق‌نامه مثل ایجاد اصلاحات اساسی، اصلاح سیستم انتخاباتی، توزیع شناسنامه الکترونیکی و فراهم‌سازی زمینه برای برگزاری لویه جرگه قانون اساسی و تغییر نظام را عملی می‌کرد.

وی ادامه داد: من و جنرال دوستم در این حکومت بودیم و به آن مشروعیت بخشیدیم و پس از مدتی به برنامه‌های مغرضانه اشرف‌غنی پی بردیم و از این برنامه‌ها به ویژه مبارزه با تروریسم، قوم‌گرایی و انحصار انتقاد کردیم. یک سال پیش در همین سمنگان در حضور شما انتقادات خود را مطرح کردم که این حکومت اراده‌ای برای اصلاحات و تامین امنیت ندارد.

مسعود از رهبران حکومت وحدت ملی خواست بیش از این به مردم رنج ندهند و شرافتمندانه استعفا دهند.

گفته می شود هواداران احمد ضیا مسعود در حمایت از وی اعلام کردند  ما رای خود را از «اشرف غنی» پس می‌گیریم و حکومت باید متوجه رفتارهای نادرست خود باشد.