احتمال وقوع بحران در خاورمیانه/ 4 کشور عربی روابطشان را با قطر قطع کردند

  • انتشار: ۱۵ جوزا ۱۳۹۶
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 23856

قطع روابط چند کشور عربی با قطر در حالی اعلام می شود که به نظر می رسد بحرانی در خاورمیانه در حال شکل گرفتن است. امروز (دوشنبه) امارات متحده عربی، بحرین، عربستان و مصر روابط خود را با قطر قطع کردند.

بحرین امروز (دوشنبه) با اعلام قطع همه روابط خود با قطر، این کشور را به حمایت از “تروریسم” و دخالت در امور داخلی خود متهم کرد.

خبرگزاری رسمی بحرین در بیانیه ای از تصمیم خود برای خارج کردن هیئت دیپلوماتیک خود از دوحه خبر داد و به همه اعضای هیئت دیپلماتیک قطر مهلت داد ظرف 48 ساعت بحرین را ترک کنند.

بحرین در بیانیه خود قطر را به ضربه زدن به امنیت و ثبات خود و حمایت از فعالیتهای تروریستی مسلحانه و پشتیبانی مالی از انها متهم کرد.

بحرین سفر اتباع خود به قطر و یا اقامت در این کشور را ممنوع اعلام کرد و به اتباع قطری 14 روز مهلت داد خاک بحرین را ترک کنند.

وزارت امورخارجه مصر نیز در بیانیه ای اعلام کرد که حریم هوایی و بنادر دریایی این کشور به روی قطر کاملا بسته است.

در این بیانیه که روز دوشنبه در صحفه فیسبوک وزارت امورخارجه مصر  منتشر شده، آمده است که اقدامات لازم را برای اعلام این موضوع به همه کشورهای دوست و شرکتهای عربی و بین المللی درخصوص قطر اتخاذ خواهد کرد.

امارات نیز از قطع روابط خود با قطر خبر داد.

عربستان سعودی هم از قطع روابط دیپلماتیک خود با قطر خبر داد، و همه مرزهای دریایی، زمینی و هوایی خود را با قطر بست.

پادشاهی عربی سعودی اعلام کرد روابط دیپلماتیک خود را به طور کامل با قطر قطع کرده، همه گذرگاه‌های زمینی، دریایی و هوایی را با این کشور بسته است.

خبرگزاری رویترز گزارش داد، عربستان سعودی ورود و یا عبور قطریها از این کشور را به دلایل امنیتی ممنوع اعلام کرد.

عربستان سعودی به قطری های مقیم این کشور همچنین مسافران 14 روز مهلت داد از خاک عربستان خارج شوند.

ائتلاف سعودی همچنین از پایان مشارکت قطر در تجاوز به یمن خبر داد، و تأکید کرد که این اقدامات به دلیل “حمایت قطر از القاعده و داعش” صورت گرفته است.