احتمال عدم اشتراک 60 درصد از بانوان ولسوالی‌های هرات در انتخابات

  • انتشار: ۳ میزان ۱۳۹۸
  • سرویس: اخبار مهم
  • شناسه مطلب: 69441

شبکه زنان افغان در هرات از احتمال شرکت نکردن 60 درصد از بانوان ولسوالی‌های این ولایت در انتخابات ریاست جمهوری ابراز نگرانی کرد.

«حلیمه سلیمی»، مسئول شبکه زنان افغان در هرات می‌گوید: این شبکه نزدیک به یک هزار فرم‌ نظر سنجی را در 9 ولسوالی این ولایت توزیع کردند تا میزان شرکت مردم در انتخابات پیشرو را ارزیابی کنند.

به گفته او این فرم‌ها در میان بانوان و مردان در ولسوالی‌ها یکسان توزیع شده و آماری که به دست آمد، بسیار نگران کننده بود.

وی بیان داشت شرکت خانم‌ها در ولسوالی‌های این ولایت نسبت به انتخابات‌ گذشته بسیار کمرنگ خواهد بود.

خانم سلیمی یادآور شد در انتخابات ریاست جمهوری که قرار است تا دو روز دیگر برگزار شود، شمار زیادی از بانوان این ولایت در انتخابات از حق رأی شان محروم خواهند شد.

از سویی هم الهه ساحل، یک فعال حقوق زن در هرات می‌گوید: گرفتن عکس بانوان توسط دستگاه بایومتریک سبب می‌شود که شمار زیادی از آنان از حق رأی خود در انتخابات ریاست جمهوری صرف نظر کنند.

به گفته او، پیش از این که کمیسیون مستقل انتخابات استفاده از دستگاه‌های بایومتریک را مورد استفاده قرار دهد باید یک راه حل مناسب را برای خانم‌ها در نظر داشته باشد.

در حالی از عدم شرکت بسیاری از بانوان هرات در انتخابات پیشرو بحث می‌شود که بسیاری از دسته‌های انتخاباتی و فعالان سیاسی زمینه را برای برگزاری این انتخابات مساعد نمی‌دانند و خواستار تأخیر در برگزاری آن هستند.