اتمر: حملات طالبان در تبانی با جنگجویان خارجی، نقض آشکار حقوق بشر است

  • انتشار: ۱۶ اسد ۱۴۰۰
  • سرویس: تیتر 2سیاست
  • شناسه مطلب: 118210

محمد حنیف اتمر، وزیر امور خارجه طی تماس ویدئویی با میشل بشلت جریا، کمیشنر عالی حقوق بشر سازمان ملل، پیرامون تشدید حملات، نقض حقوق بشری از جانب طالبان و فاجعه بشری ناشی از آن صحبت کرد.

اتمر در این گفتگو به وضعیت سیاسی و امنیتی افغانستان و افزایش بی سابقه حملات بی‌رحمانه طالبان به مردم افغانستان که موجب کشتار غیر نظامیان و آوارگی مردم شده است اشاره کرد.

اتمر، حملات طالبان را که در تبانی با جنگجویان خارجی و گروه‌های تروریستی در افغانستان صورت می‌گیرد نقض آشکار و گسترده قوانین بین‌المللی حقوق بشر دانسته، و آن را فاجعه بشری خواند.

وی همچنین به حسن‌نیت و انجام تعهدات جمهوری اسلامی افغانستان برای دریافت راه حل سیاسی به شمول رهایی بیشتر از ۵ هزار زندانی طالبان با آن که طرف توافقتنامه دوحه نبوده اشاره کرد.

وزیر امور خارجه برگشت زندانیان رها شده طالبان به صفوف جنگ، تشدید حملات و محمکه صحرایی افراد ملکی و کشتار مردم بی‌گناه، تقویت روابط طالبان با گروه‌های تروریستی و همچنان عدم علاقمندی شان برای مذاکرات صلح را نقض واضح توافقنامه دوحه از جانب این گروه دانست.

وی حملات وحشیانه طالبان و کشتار مردم بی‌گناه، محکمه صحرایی اسرای جنگی، آزار و شکنجه زنان، محروم ساختن زنان و دختران از حق کار و آموزش در ساحات تحت تصرف طالبان را فاجعه بشری خوانده و مایه نگرانی عمیق افغانستان و جامعه جهانی توصیف کرد.

وزیر امور خارجه با اشاره به گزارشات نهاد‌های معتبر بین‌المللی در خصوص مستندسازی نقض حقوق بشر و قوانین بین‌المللی از جانب طالبان در افغانستان، اعمال این گروه در افغانستان را فاجعه بشری خواند.

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *