اتحادیه اروپا: طالبان نشست استانبول را جدی بگیرند

  • انتشار: ۲۹ حمل ۱۴۰۰
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 110698

سفیر اتحادیه اروپا از طالبان خواست که نشست استانبول را جدی بگیرند.

اندرس وون برندت، سفیر اتحادیه اروپا در آستانه برگزاری نشست استانبول درباره صلح افغانستان گفت که اگر طالبان می‌خواهند از کمک‌های جامعه جهانی برخوردار شوند، فرصت پیش آمده برای صلح را باید جدی بگیرند و در نشست ترکیه شرکت کنند.

وی افزود: «امیدواریم که طالبان فرصتی را که با نشست استانبول پیشنهاد شده است از دست ندهند. در پنج سال گذشته، مساله صلح افغانستان هیچگاه مانند هفته‌های اخیر داغ نبوده است. این تغییر می‌آورد. از همین‌رو زمانی برای از دست دادن وجود ندارد. اگر طالبان می‌خواهند که بخشی از حکومت در افغانستان باشند، از کمک‌های توسعه ای و کمک‌های انسان دوستانه ما برخوردار شوند، بهتر است که مذاکرات جدی را آغاز کنند.»

قرار است نشست به تعویق افتاده استانبول در ۲۴ ماه جاری میلادی برگزار شود. این نشست که از سوی سازمان ملل، ایالات متحده آمریکا و ترکیه میزبانی می‌شود، درباره صلح افغانستان برگزار خواهد شد.

تاکنون مشخص نیست که گروه طالبان در این نشست حضور می‌یابند یا نه اما پیش از این، طالبان گفته‌است تا زمانی که سربازان خارجی افغانستان را به‌گونه کامل ترک نکنند در هیچ نشستی درباره افغانستان شرکت نخواهند کرد.

بر اساس اعلام زمان خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، قرار است نیروهای خارجی تا پنج ماه دیگر افغانستان را ترک کنند.