اتحادیه اروپا: طالبان طرح کتبی برای مذاکرات صلح بدهد/ طالبان: طرح داریم اما به خارجی‌ها نمی دهیم!

  • انتشار: ۲۷ جوزا ۱۴۰۰
  • سرویس: تیتر 1سیاست
  • شناسه مطلب: 115064

نمایندۀ اتحادیۀ اروپا برای افغانستان از گروه طالبان خواسته تا طرح کتبی خود برای مذاکرات صلح را با دولت افغانستان و جامعه جهانی شریک سازد.

توماس نیکلسن، سرپرست نمایندگی اتحادیۀ اروپا برای افغانستان در مصاحبه با آژانس خبررسانی رویترز، روند کنونی مذاکرات صلح را کُند خوانده و از آن ابراز نگرانی کرد.

توماس نیکلسن که به تازگی با مقام‌های پاکستانی در اسلام‌آباد دیدار کرده گفته که پاکستان باید از نفوذ خود بالای طالبان استفاده کرده تا آن‌ها طرح کتبی خود برای مذاکرات را در میان بگذارند.

او افزوده که زمان مذاکرات در گذر است و هم‌زمان با ادامۀ خروج سربازان خارجی از افغانستان مذاکرات صلح باید سرعت داده شود.

بعد از یک وقفه، نشست‌ها در دو هفته اخیر میان هیئت‌های مذاکره کنندۀ دولت افغانستان و طالبان در قطر صورت گرفته است.

گفتگوی میان نمایندگان دولت افغانستان و گروه طالبان که در سپتمبر سال گذشته در دوحه آغاز شد، پیشرفت خیلی اندک داشته ولی بعد از آن که واشنگتن در ماه اپریل گذشته اعلام کرد که نیروهای امریکایی بجای اول می تا تاریخ یازدهم سپتمبر افغانستان را ترک خواهند گفت، این گفتگوها عملا متوقف شد.

نمایندۀ اتحادیه اروپا می‌گوید که وقت هدر می‌رود و تاکنون پیشرفت خیلی اندکی صورت گرفته و باید بیشتر تلاش شود.

از سوی دیگر، سهیل شاهین، سخنگوی سابق طالبان در توییت خود نوشت که جانبین مذاکره کننده در جلسۀ روز سه‌شنبه در دوحه روی نظم و ترتیب نشست‌ها صحبت کردند.

ولی توماس نیکلسن می‌گوید که برای پیشرفت واقعی باید ازسوی جانبین پیشنهادهای اساسی صورت گیرد که طالبان هنوز درمورد چیزی مطرح نکرده‌اند.

نیکلسن می‌افزاید که شاید طالبان طرح افراطی داشته باشند و صرف تقاضای تاسیس امارت اسلامی را برای مذاکرات مطرح کنند که این هم باید به بحث گرفته شود تا دیده شود که چه پیشرفت صورت می‌گیرد و جانبین از کدام مطالب خود بخاطر پیشرفت عقب‌نشینی می‌کنند.

آژانس خبررسانی رویترز از قول ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان گزارش می‌دهد که آن‌ها طرح تحریری دارند ولی علنا آن را شریک و به خارجی‌ها نیز ارائه نمی‌کنند. به گفته مجاهد آنان این طرح را برای گفتگوی اصلی نگه داشته اند.

نماینده اتحادیه اروپا در پایان گفتگوهای خود در اسلام آباد گفت، او اطمینان دارد که پاکستان علاقمند ثبات و آرامی در کشور همجوار خود افغانستان است ولی به گفته وی اسلام آباد باید با استفاده از همه نفوذ خود که بالای طالبان دارد آن‌ها را ترغیب کند که طرح کتبی خود برای بحث در مذاکرات را در میان بگذارند.

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *