اتحادیه اروپا آمریکا را به بی وفایی متهم کرد

  • انتشار: ۳۰ سنبله ۱۴۰۰
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 121100

در پی بحران زیردریایی‌ها با فرانسه، رئیس شورای اروپا، واشنگتن را به بی وفایی متهم کرد. 

روسیا الیوم نوشت، شارل میشل، رئیس شورای اروپا از ایالات متحده بابت موضوع زیردریایی‌های فرانسه و ایجاد توافق نظامی جدید در اقیانوس هند و آرام به ضرر پاریس به شدت انتقاد کرد. 

وی در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک در جمع خبرنگاران اظهار کرد: ایالات متحده در مورد موضوع زیردریایی‌ها و تشکیل توافق نظامی جدید در اقیانوس هند و آرام خلف وعده کرده است. 

وی افزود: «اتحادیه اروپا از واشنگتن درخواست شفاف‌سازی دارد تا مقاصد اعلام شده در همکاری بین ایالات متحده، انگلیس و استرالیا را بهتر درک کند زیرا قابل درک نیست.» 

پیش از این هم اورزولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا از نحوه برخورد با فرانسه درخصوص معامله زیردریایی با استرالیا در چارچوب مشارکت امنیتی آمریکا، استرالیا و انگلیس انتقاد کرد. 

در مقابل دولت آمریکا اعلام کرده که قصد ندارد توافقنامه تامین زیردریایی‌های هسته‌ای استرالیا را به خاطر اعتراض فرانسه و بروز «بحران» بین واشنگتن و پاریس کنار بگذارد. 

این در یک جلسه مطبوعاتی ویدئویی توسط جن ساکی سخنگوی کاخ سفید اعلام شد. 

وی گفت: «ایالات متحده قصد ندارد توافقنامه تامین زیردریایی‌های هسته‌ای استرالیا را کنار بگذارد.» 

ساکی گفت که با توجه به بحران سیاسی موجود، بین جو بایدن رئیس جمهور آمریکا و امانوئل ماکرون، همتای فرانسوی او تماس تلفونی برقرار می‌شود. 

وی افزود: رئیس جمهور بایدن در روزهای آینده با ماکرون صحبت خواهد کرد و وی تعهد ایالات متحده برای همکاری با یکی از قدیمی‌ترین و نزدیکترین شرکای ما را تأیید می‌کند. 

به نوشته ایسنا، روابط بین فرانسه از یک سو و ایالات متحده و استرالیا از سوی دیگر پس از آنکه استرالیا قرارداد خرید زیردریایی‌های فرانسوی را لغو و آن‌ها را با زیردریایی‌های هسته‌ای آمریکا جایگزین کرد، وارد یک بحران آشکار شد. 

پاریس این موضوع را «خیانت و خنجر از پشت» توصیف کرد.

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *