ابهام تازه در مرگ قاضی منصوری/ جسد در لابی هتل بود

  • انتشار: ۳۱ جوزا ۱۳۹۹
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 88263

جسد قاضی فراری ایرانی غلامرضا منصوری روز گذشته در بخارست، پایتخت رومانی، پیدا شده است.

جسد بی‌جان منصوری روز جمعه ۱۹ ژوئن در حالی که ظاهرا از پنجره محل اقامتش به پایین افتاده بود پیدا شده است. پولیس بخارست در بیانیه‌ای می‌گوید: «در ساعت ۱۴:۳۰ روز جمعه به وقت محلی از سوی پذیرش هتل تماسی با اداره پولیس بخارست مبنی بر سقوط یک مرد از پنجره هتل اعلام شده است. ماموران پولیس و شهرداری بلافاصله برای بررسی اوضاع به محل مربوطه اعزام شدند و با جنازه بی‌جان غلامرضا منصوری مواجه شده‌اند.»

سیدعباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، عصر جمعه ۳۰ خرداد در پاسخ به پرسش خبرنگاران، ضمن تأیید خبر مربوط به درگذشت قاضی منصوری، اظهار داشت: «منتظر دریافت گزارش رسمی علت این حادثه هستیم و از مقامات رومانیایی درخواست داریم علت دقیق حادثه را رسما به ما اعلام کنند.»

موسوی خاطرنشان کرد: «ایشان مدتی قبل به سفارت ایران مراجعه و درباره نحوه بازگشت خود به ایران رایزنی کرده بود و از آنجا که تحت تعقیب قوه قضاییه ایران از طریق پولیس بین‌الملل بود، توسط پولیس اینترپل رومانی دستگیر شد. بر این اساس ما از مقامات و پولیس رومانی می‌خواهیم به وظایف قانونی خود عمل کرده و در خصوص نحوه و علت دقیق این حادثه گزارش رسمی ارائه کند.»

شماری از نشریات رومانی به نقل از پولیس این کشور نوشته‌اند که جسد منصوری در حالی پایین ساختمان پیدا شده که در ظاهرا از پنجره به بیرون پرت شده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس اما می‌نویسد که مرگ وی بر اثر سقوط از طبقه بالا در داخل هتل اتفاق افتاده است.

این در حالیست که هادی شیرزاد، رئیس پولیس بین‌الملل ناجا گفته است دلیل مرگ قاضی منصوری «خودکشی» بوده است. آقای شیرزاد با اعلام این خبر، اظهارداشت: «پیامی از اینترپل بخارست (کشور رومانی) دریافت کردیم مبنی بر اینکه برای فرد تحت تعقیب اعلان قرمز آقای غلامرضا منصوری یک حادثه غیرمترقبه رخ داده و وی خود را از پنجره هتل محل اقامتش در بخارست به پائین پرت کرده است.»

از سوی دیگر علی باقری، معاون امور بین‌الملل و حقوق بشر قوه قضائیه گفته است در تماس‌ها با کشور رومانی احتمال خودکشی منصوری مطرح شده است. باقری در ادامه می‌گوید: «اینترپل پیگیر این موضوع است و کسی که تحت تعقیب دستگاه قضایی جمهوری اسلامی ایران بوده است باید تحت نظر باشد تا صدمه‌ای به وی وارد نشود.»

این قاضی فراری به اتهام دریافت ۵۰۰ هزار یورو رشوه از سوی دستگاه قضائی ایران تحت تعقیب قرار داشت. غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه روز شنبه ۲۴ خرداد/ جوزا با اعلام خبر بازداشت آقای منصوری گفته بود که منصوری در رومانی و در اختیار اینترپل است و به دلیل شیوع کرونا و نبود پرواز هنوز به ایران بازگردانده نشده است. غلامحسین اسماعیلی گفته بود که این متهم در روزهای آینده «به ایران برگردانده خواهد شد».